سازمان ملل:

خطرگرسنگی ۶ میلیون یمنی را تهدید می کند

سیاسی

سازمان ملل متحد ضمن هشدار نسبت به خطر گرسنگی در یمن که تهدیدی علیه ۶ میلیون شهروند این کشور است، بار دیگر بر آتش فوری و غیر مشروط به منظور رساندن کمک های انسانی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سبأ نت، «خلیل الفری» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص حق برخورداری از غذا، گفت: در حال حاضر بیش از ۱۲.۹ میلیون یمنی بدون دسترسی به مواد غذایی کافی زندگی می کنند و ۶ میلیون نفر از خطر گرسنگی رنج می برند.

وی افزود: شرایطی که کودکان یمنی در آن به سر می برند بسیار تهدید آمیز است، چرا که گزارش ها نشان می دهد ۸۵۰ هزار کودک یمنی از سوء تغذیه شدید رنج می برند و در صورت تداوم شرایط فعلی طی هفته های آینده این رقم به ۱.۲ میلیون کودک خواهد رسید.

سازمان ملل نسبت به ممانعت از محاصره، رسیدن مواد غذایی اصلی مثل گندم به شهروندان و توقف حملات هوایی به بازارهای محلی و کامیون های حمل مواد غذایی اشاره کرده است، به گفته گزارشگر ویژه سازمان ملل گرسنه نگه داشتن عمدی شهروند در هر درگیری مسلحانه بین المللی و داخلی می تواند جنایت جنگی به حساب آید و محرومیت عمدی از غذا، منابع غذایی و امدادرسانی می تواند جنایت علیه بشریت باشد.

وی تاکید کرد، حق غذا در زمان درگیری نه تنها متوقف نمی شود بلکه به خاطر حالت های ضعف شدید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بر این اساس ۸۰ درصد یمن به واردات مواد غذایی متکی است و محدودیت های فعلی منجر به افزایش شدید قیمت مواد غذایی شده است.

الفری در پایان آتش بس فوری انسانی و غیر مشروط برای رساندن کمک های انسانی و غذایی به تمام شهروندان یمنی را خواستار شد.