سرمدی در دیدار با رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ :

سیاسی کردن کمک رسانی به یمن قابل قبول نیست

صليب سرخ

«پیتر مائورر »رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ که به تهران سفر کرده است، با مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )در این دیدار مشکلات مردم عراق، سوریه و بخصوص یمن و راه‌های ارسال کمک‌های بشردوستانه برای آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مرتضی سرمدی در این دیداربا اشاره به اینکه مردم یمن در شرایط بسیار سختی بسر می‌برند ،اما ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن دشوار شده است.،تصریح کرد : جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کمک‌های انساندوستانه به مردم یمن آمادگی دارد.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان افزود: متاسفانه استانداردهای بین المللی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن رعایت نمی‌شود و علاوه براینکه کمیته بین المللی صلیب سرخ و جامعه بین المللی باید مسئولیت خود را در این زمینه ادا کنند، مقصر بوجود آمدن این محدودیت‌ها در کمک رسانی به مردم نیازمند یمن نیز شناسایی شود.

مرتضی سرمدی اضافه کرد : سیاسی کردن کمک رسانی به یمن اصلا قابل قبول نیست و باید با کمک مجامع بین المللی محاصره این کشور شکسته شده و امکان رساندن کمک‌های بشردوستانه به ملت یمن فراهم شود. در این راستا آگاه سازی افکار عمومی جامعه جهانی از مخالفت برخی کشورها در امر ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن موثر است.

در ادامه این دیدار پیتر مائورر رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت :مشکل ما در یمن، سوریه و عراق اطمینان یافتن از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم نیازمند است. زیرا موانع زیادی در این زمینه وجود دارد. وی افزود :خوشبختانه با کمک و حمایت دولت سوریه از دو سال گذشته امکان رساندن کمک‌ها به مناطق مختلف سوریه فراهم شده است.

رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ در خصوص یمن گفت: باید راهی برای امکان ارسال کمک های بشر دوستانه به یمن پیدا کنیم. اگرچه در حال حاضر نیروهای صلیب سرخ در برخی مناطق یمن به کمک رسانی مشغول هستند اما امکان فعالیت آنها بعد از فروردین‌ماه سالجاری دشوار شده است.

وی اضافه کرد:در حال حاضر اوضاع در یمن به شدت وخیم است و زیر ساخت‌های اجتماعی و بهداشتی آن از بین رفته است. کمبود آب شرب، غذا، دارو، برق، تجهیزات پزشکی امکان کمک رسانی را بسیار کند کرده است.

وی در پایان تاکیدکرد : کمک های بشردوستانه در یمن مطابق با نیازها نیست و باید اقدامات محکمی در این زمینه انجام شود.

انتهای پیام

کد N919384