وزیر خارجه انگلیس خواهان از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با کره شمالی شد

انگليس

وزیر امور خارجه انگلیس امروز (چهارشنبه) در چین گفت، توافق هسته‌ای حاصل شده با ایران می‌تواند محرکی برای تلاش‌ها به منظور مهار برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس، که به منظور مذاکرات در خصوص همکاری امنیتی و تغییرات آب و هوایی به پکن سفر کرده امروز برای گروهی از دانشجویان در دانشگاه برگزیده پکینگ سخنرانی کرد.

وی قرار است با یانگ جیچی، مشاور سیاست خارجی بلندپایه دولت چین در روز پنجشنبه ملاقات کرده و همچنین از یک کارخانه مونتاژ محصولات ایرباس نیز در تیانجین بازدید کند.

هاموند توافق هسته‌ای کشورهای 1+5 با ایران در وین اتریش را یک موفقیت بزرگ برای دیپلماسی چندجانبه خواند و گفت: در سراسر جهان می‌توان از این توافق درس‌هایی به ویژه در زمینه مهار اشاعه هسته‌ای در کره شمالی فرا گرفت.

وی خاطرنشان کرد، انگلیس شدیدا از فرآیند مذاکرات شش جانبه با کره شمالی به میزبانی چین که مدتهاست به حال تعلیق در آمده حمایت می‌کند.

او تاکید کرد، تضمین اینکه این ابتکار عمل چندجانبه ویژه در پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی موفق باشد، به نفع انگلیس است. چین هم البته نقشی پرنفوذ برای ایفا کردن دارد.

لندن اخیرا به رغم مخالفت آمریکا توانست تایید پکن را برای آن که تبدیل به یکی از اعضای منشور بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیایی مورد حمایت چین شود، به دست آورد.

با این حال چین شدیدا از انگلیس به دلیل دیدار سال 2012 دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور با دالایی لاما، رهبری تبعیدی بودایی‌های تبت و همچنین به دلیل زیر سوال بردن سیاست چین در قبال هنگ کنگ انتقاد کرده است.

انتظار می‌رود مذاکرات هاموند در چین به مساله توافق بالقوه در مذاکرات تغییرات آب و هوایی پاریس در نوامبر نیز تمرکز کند.

انتهای پیام

کد N919118