در دیدار با رییس مجلس لبنان

ظریف: ایران به‌دنبال یافتن راه‌حل برای مشکلات منطقه است

وزیر امور خارجه کشورمان و رییس مجلس لبنان در دیداری آخرین تحولت دوجانبه و منطقه‌یی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به لبنان، محمدجواد ظریف در این دیدار با اشاره به تلاش برای از بین بردن بهانه‌جویی‌های صهیونیست‌ها در سایه پرونده ساختگی هسته‌ای ایران گفت: با رویکردهای جدید توانستیم بهانه‌های صهیونیست‌ها را در حفظ پرونده ساختگی هسته‌ای ایران از بین ببریم و این مزاحم بر سر راه پیشرفت و توسعه را کنار بزنیم.‌

ظریف با تبیین دیپلماسی منطقه‌یی ایران پس از توافق وین خاطرنشان کرد: ما در پرتو آثار توافق وین بلافاصله به کشورهای دوست منطقه کویت، قطر و عراق رفتیم و برای رفع نگرانی‌های موجود در منطقه ناشی از رشد فزاینده داعش و خطرهای آنان راه‌حل‌های منطقی را برای گفت‌وگوهای منطقه‌یی ارائه کردیم و دوستان در منطقه به این افکار مثبت، نظر مثبتی داشتند.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به ضرورت منطقه به صلح و ثبات، گفت: رشد خشونت و افراط‌گرایی نشانگر حساسیت و ضرورت همه مردم و طیف‌های جامعه نسبت به اعمال شنیع و تنفرانگیز داعش است و جمهوری اسلامی ایران تمامی مساعی خود را برای شروع یک مرحله از تلاش‌های جدید برای یافتن راه‌حلی به منظور کشف زمینه‌های نوین برای مشکلات منطقه آغاز کرده است.

به گزارش ایسنا، در این دیدار هم‌چنین دو طرف پیرامون یافتن راه‌حل جدید با مشارکت تمامی طرف‌ها اتفاق نظر داشتند.

نبیه بری، رییس مجلس لبنان نیز در این دیدار با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: توافق وین رخداد مهمی بود که به تبع آن تحولات و ترتیبات جدید را به همراه خود در منطقه خواهد ساخت و در نتیجه این رخداد بزرگ ما شاهد تحولات جدید خواهیم بود.

او با توضیح جلسات متعددی که برای توافق پیرامون ریاست جمهوری لبنان تاکنون انجام گرفته ولی هنوز به اجماع لازم نرسیده‌اند گفت: ما امیدواریم در پرتو توافق ایران با 1+5 شاهد راه‌حلی مناسب در خصوص مذاکرات داخلی پیرامون ریاست جمهوری لبنان باشیم.

وی با تشریح جایگاه مقاومت در حفظ وحدت و پایداری نسبت به دشمن منطقه گفت: پشتیبانی و حمایت از محور مقاومت راهبرد همه ماست.

رییس مجلس لبنان با اشاره به نقش تأثیرگذار ایران در تحقق دیپلماسی‌های جدید برای گشودن راه‌حل‌ها گفت: ما و منطقه همه به گشایش راه‌حل‌ها از طریق ایده‌ها و رویکردهای جدید در پرتو نتایج توافق هسته‌ای امیدواریم و بدون تعارف امیدواریم این ظرفیت را برای به پایان رساندن حکومت‌های چندساله اخیر در منطقه به‌کار ببریم.

انتهای پیام

کد N919014