لاریجانی: کشور را به دست خودمان ناامن نکنیم/ پاسخ رئیس مجلس به گلایه های دولت

علی لاریجانی,دولت یازدهم,مجلس نهم

رئیس مجلس شورای اسلامی نزاع‌های سیاسی و اختلافات داخلی را عاملی برای ناامن کردن کشور دانست و گفت: نباید به دست خودمان کشور را ناامن کنیم.

علی لاریجانی در نشستی با مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران استان قم با بیان اینکه شرایط داخلی کشور نیاز به آراستگی رفتاری دارد، تصریح کرد: مسائل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث اختلاف نظر بین افراد باشد، این اختلافات در جایی می‌تواند مفید واقع شود اما مهم این است که ما اولویت‌هایی داریم که باید از برخی اختلافات صرفنظر کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران امروز یک کانون امن است اما به دست خودمان نباید این کانون را ناامن کنیم. اگر نزاع‌ها در کشور به کینه و دشمنی تبدیل شود شرایط کشور را بهم می‌زند، بنابراین باید از خیلی از اختلافات گذشت تا نوعی وفاق ملی ایجاد شود.

وی ادامه داد: گاهی می‌بینم در مجلس که وزیران را برای پاسخ به سئوال دعوت می‌کنند دوستان دولت گله می‌کنند که بخش زیادی از وقتشان گرفته می‌شود. من به آنها می‌گویم شما باید در معرض سئوالات نمایندگان قرار بگیرید، چون نمایندگان با مردم ارتباط دارند و مشکلات آنها را می‌دانند و اگر این رفت و آمدها وجود نداشته باشد ممکن است شما در حل این مشکلات موفق نباشید.

لاریجانی ادامه داد: به همان میزان که مسائل اقتصادی باید ذهن ما را مشغول کند چالش‌های بین‌المللی هم باید مورد توجه باشد. یک انسان بصیر باید همه معادلات را خوب بشناسد و متناسب با آن عمل کند.

اهم اظهارات وي را به نقل از مهر بخوانيد:

*{با اشاره به بازیگری شیطنت‌آمیز قدرت‌های بزرگ در منطقه} تصور من این است که استراتژی یکی دو کشور بزرگ، بهم‌ریختن فضای منطقه است و اینها با پول، فرستادن تروریست‌ها و... در کل جغرافیای جهان اسلام آشوب‌هایی به وجود آوردند.  تاسف‌آور است که بین آنچه که اینها می‌گویند و عمل می‌کنند خیلی تفاوت وجود دارد، بنابراین تلاش دارند این آشفتگی را علاج کنند و تئوری می‌گذارند که تا زمانی که سر کار هستند باید این مشکلات را حل کنند، در صورتی که با این تئوری، بحران‌های منطقه‌ای در جهان اسلام در حال طولانی‌شدن است.

*  درگیری‌های زیاد مسلمانان در منطقه غیرواقع‌بینانه است. رسانه‌های بايد پیام رحمت و برادری و اخوت بین همه فرقه‌های اسلامی را انعکاس دهند.  کشتارهایی که در منطقه می‌شود داغی است بر سینه همه مسلمانان،.خیلی باید کار کرد تا ندای واقعی حوزه‌های علمیه که تاکید بر جلوگیری از این کشتارهاست در جهان منعکس شود.

*رفتارهای خوارج گونه‌ای که در منطقه تعریف می‌شود آبروی اسلام را می‌برد، در حالی که نگاه تفکر اسلامی، زندگی مسالمت‌آمیز برای همه فرقه‌های اسلامی است.

*وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک کند که رسانه‌ها بر اساس عقیده‌ شان کار کنند و دنبال حقیقت باشند. این طرف هم رسانه‌ها نباید یک نگاه قالبی داشته باشند. یعنی چیزی در ذهن ما شکل می‌گیرد نباید احساس کنیم در حوادث مختلف واقعیت است.

* هم حکومت التزاماتی دارد که زمینه‌های آزاداندیشی را برای رسانه‌ها فراهم کند تا حقایق را ببینند و هم فعالان رسانه‌ای باید تلاش کنند که حقیقت را ببینند. تسلیم واقعیت‌بودن در کار رسانه‌ای اوج می‌گیرد. باید به قشر خبرنگاران توجه خاصی شود و جایگاه قم از نظر رسانه‌ای ارتقا یابد. من به وزارت ارشاد هم سفارش خواهم کرد، چون باور دارم که قم ظرفیت بالایی در پوشش خبر دارد و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

*اوضاع اقتصادی، رکود و بیکاری مهم‌ترین چالش کشور است. بیشتر، سروصداهای سیاسی در رسانه‌ها سیطره پیدا می کند، چون عرصه جذابی است و می‌شود به راحتی با آن بازی کرد.

27213

 

کد N919012