رهبران 2 حزب اصلی ترکیه فردا برای اعلام دولت ائتلافی دیدار می‌کنند

یک مقام حزب حاکم ترکیه اعلام کرد: رهبر این حزب روز دوشنبه با رهبر حزب مخالف خلق جمهوری‌خواه دیدار کرد اما پس از این دیدار اتخاذ تصمیم نهایی در خصوص ائتلاف دو حزب در یک دولت ائتلافی به برگزاری نشست دیگری در فردا (پنجشنبه) میان این دو رهبر موکول شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه تودی زمان، قرار است احمد داوود اوغلو، رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه و کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب مخالف خلق جمهوری‌خواه روز پنجشنبه بار دیگر در مهمان‌خانه دولتی کاخ آنکارا دیدار کنند.

مذاکرات ائتلافی این دو رهبر در نشستی که ساعت 6 عصر روز دوشنبه در محل اقامتگاه نخست‌وزیر ترکیه انجام شد، ادامه پیدا کرد و براساس گزارش‌ها این نشست چهار ساعت و نیم طول کشید.

عمر چلیک، رئیس هیات حزب حاکم ترکیه که وزیر فرهنگ و گردشگری این کشور است و همچنین هالوک کوچ، معاون رئیس حزب خلق جمهوری‌خواه که ریاست هیات‌های احزاب متبوعشان در مذاکرات حرفه‌ای مقدماتی را برعهده داشتند، در نشست رهبران دو حزب شرکت کردند.

به رغم تداوم مذاکرات این گمانه‌زنی وجود دارد که همچنان مسائل زیادی میان دو طرف مطرح است که بر سر آنها اتفاق‌نظر حاصل نشده است.

به تاخیر افتادن اتخاذ تصمیم نهایی در خصوص تشکیل دولت ائتلافی نشان‌دهنده این است که هیچ‌ یک از دو حزب نمی‌خواهند میز مذاکره را ترک کنند. در هفته‌های اخیر مقام‌های بلندپایه حزب خلق جمهوری‌خواه مکرراً گفته‌اند که این حزب خواهان تشکیل ائتلاف با حزب عدالت و توسعه است. با این حال گفته شده که حزب حاکم از برقراری یک ائتلاف بزرگ اکراه دارد.

نشست رهبران دو حزب پس از 5 دور مذاکرات ائتلافی مقدماتی در هفته‌های گذشته به منظور تعیین مواضع دو حزب بر سر موضوعات مهم انجام شد.

انتهای پیام

کد N918980