بوگدانف: روسیه آماده برگزاری "گردهمایی مسکو 3"/هیاتی از مخالفان سوری امروز به مسکو می‌رود

روسيه

در حالی که هیات مقدماتی کنفرانس قاهره 2 امروز برای ادامه مذاکرات به مسکو می‌رود، فرستاده روسیه به خاورمیانه در دیدار با رئیس جبهه تغییر و آزادی سوریه، مساله حل بحران این کشور را بررسی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری البوابه، هیات کمیته مقدماتی کنفرانس قاهره «2» که شامل اکثریت چهره‌های برجسته مخالفان سوری است، برای انجام مذاکرات روز جمعه در مورد دستیابی به راه‌حل‌هایی برای بحران کشور در چارچوب رویکرد متحدی که دو ماه قبل در کنفرانس اول در مصر حاصل شد، به مسکو می‌روند.

فراس الخالدی، عضو کمیته قاهره و نماینده جوانان جنبش انقلابی سوریه اعلام کرد که هیات مذکور که امروز قاهره را به مقصد مسکو ترک می‌کند شامل هیثم مناع، خالد المحامید، فراس الخالدی، جهاد مقدسی، جمال سلیمان، قاسم الخطیب، فایز ساره، سیا هانوک دیبو، صالح النبوانی و محمد حجازی است.

الخالدی افزود: طبق برنامه، این هیات روز جمعه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و سپس با میخائیل بوگدانف، فرستاده ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور به خاورمیانه و آفریقا دیدار خواهد کرد و البته تلاش برای بهبود روابط با ائتلاف مخالفان سوریه از جمله برنامه‌های این سفر نیست.

از سوی دیگر، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بوگدانف در دیدار با قدری جمیل، رئیس جبهه تغییر و آزادی سوریه به بررسی افق‌های حل بحران این کشور پرداخته و درباره حل این بحران از طریق گفت‌وگوی جامع با تمامی گروه‌های سوری و براساس بیانیه 30 ژوئن 2012 ژنو به تبادل‌نظر پرداختند.

طبق بیانیه مذکور، در این دیدار، مساله آغاز فعالیت‌های گروه نظارت بر قطعنامه‌هایی که میان نمایندگان مخالفان سوری در مسکو که هفتم آوریل گذشته به امضا رسیدند، گفت‌وگو شد.

روزنامه الاخبار همچنین نوشته است که میخائیل بوگدانف از آماده‌سازی نشستی گسترده با حضور گروه‌های سیاسی مختلف سوری به منظور حل بحران سوریه خبر داد.

بوگدانف ادامه داد: روسیه لیستی از اسامی مشارکت کنندگان در این نشست تهیه کرده است و قصد دارد این لیست را به آمریکا و عربستان بدهد.

این دیپلمات روسیه تصریح کرد که مسکو آماده انجام ارتباطات بیشتر در مسکو یا دمشق یا هر مکان دیگری در صورت ضرورت است و روسیه آماده میزبانی گردهمایی مسکو 3 است.

انتهای پیام

کد N918803