واکنش افخم به اظهارات وزیر خارجه عربستان

ایران و عربستان,مرضیه افخم

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به سخنان اخیر وزیرخارجه عربستان علیه ایران گفت که جای تاسف دارد که اظهارات وزیر خارجه کشور مسلمان و همسایه درباره توافق هسته‌ای وین تکرار مواضع رژیم صهیونیستی است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از اداره دیپلماسی وزارت خارجه، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهارات وزیر خارجه عربستان در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با آقای اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان را ناشی از عصبانیت غیر منطقی وی از توافق بین ایران و جامعه بین المللی برای پایان دادن به یک بحران غیر ضروری دانست، و افزود: وقتی نماینده ارشد یک دولت منطقه  از حل و فصل سیاسی موضوعات در منطقه و سطح بین الملل تا این حد عصبانی می شود تردیدی باقی نمی گذارد که زندگی با مشکلات و بحران را انتخاب کرده است.

مرضیه افخم افزود: جای تاسف دارد که اظهارات وزیر خارجه کشور مسلمان و همسایه درباره توافق هسته‌ای وین تکرار مواضع رژیم صهیونیستی است و بغض نسبت به این موضوع حب خطرناکی را موجب شده است.

وی همچنین با اشاره به اظهارات وزیر خارجه عربستان در مورد  موضوع غنی سازی در ایران  اضافه کرد: این اظهارات نشانگر درک نادرست از روابط بین الملل و صلاحیت کشورها می باشد.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در کنفرانس خبری مشترک با فرانک اشتاین‌مایر همتای آلمانی خود در برلین گفته بود که عربستان تغییرات سیاست ایران در خصوص غنی‌سازی و همچنین خرید اورانیوم از کشورهای مسئول آن را از نزدیک زیر نظر دارد.

الجبیر در ادامه ادعاهای خود را علیه ایران تکرار کرده و گفته بود که ممانعت ایران از ورود بازرسان آژانس انرژی اتمی به تأسیسات نظامی، نشانه این است که «ایران قصد دارد سلاح اتمی بسازد»!

الجبیر بدون اشاره به حمایت‌های این کشور از گروه‌های تروریستی در سوریه و تزریق بیش از 15هزار موشک تاو ــ که از آمریکا خریداری کرده بود ــ به این گروه‌ها مدعی شد که حمایت ایران از بشار اسد موجب ادامه مشکلات مردم سوریه است.

وزیر خارجه عربستان بدون اشاره به حملات 3 ماه گذشته این کشور به یمن که بیش از 3هزار کشته به جای گذاشته است مدعی شد که ایران باید سیاست‌های خصمانه خود را در منطقه تغییر دهد و از دخالت در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، سوریه، عراق و لبنان دست بردارد. عادل الجبیر این مسئله را شرطی برای گسترش روابط خوب ریاض با تهران اعلام کرد.

49261

کد N918544