گرجستان: روسیه از انجام اقدامات تحریک‌آمیز در اوستیای جنوبی اجتناب کند

گرجستان، روسیه را به بیرون انداختن مردم از اراضی کشاورزی با تهدید مجدد در منطقه مورد مناقشه اوستای جنوبی و استقرار نشانه‌های مرزی متهم کرد و از مسکو خواست تا از تشدید تنش‌ها اجتناب کند.

گرجستان، روسیه را به بیرون انداختن مردم از اراضی کشاورزی با تهدید مجدد در منطقه مورد مناقشه اوستای جنوبی و استقرار نشانه‌های مرزی متهم کرد و از مسکو خواست تا از تشدید تنش‌ها اجتناب کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این نشانه‌های مرزی نزدیک سه روستا و اراضی متعلق به چندین سکنه محلی در خط مرزی اوستیای جنوبی در روزهای اخیر نصب شده است. این منطقه در گرجستان اعلام استقلال کرده، و دولت تفلیس آن را منطقه‌ای اشغال شده توسط روسیه می‌داند.

تفلیس قول داده تا به ساکنان محلی کمک کند و مسکو را به انجام اقدامات تحریک‌آمیز متهم کرده است.

در همین حال رئیس‌جمهوری گرجستان گفت: دشمن در حال آزمودن صبر و شکیبایی ماست.

وزیر دفاع گرجستان نیز اعلام کرد که دولت وظیفه کمک به ساکنان محلی در این زمینه را دارد و باید هرچه سریعتر این کار را انجام دهد.

از زمانی که تفلیس در جریان جنگ 2008 میان گرجستان و روسیه شکست خورد، سربازان روس سیم‌خاردار در سراسر اوستیای جنوبی نصب کرده‌اند.

پس از این جنگ، مسکو اوستیای جنوبی را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت و هزاران تن از سربازان خود را در این مناطق که 20 درصد قلمروی گرجستان را تشکیل می‌دهد، مستقر کرد.

این مناطق مورد مناقشه از نظر اقتصادی و نظامی کاملا به روسیه وابسته است. رسانه‌های گرجستان اعلام کرده، ساکنان محلی تخمین می‌زنند که این نشانه‌ها و مرزبندی‌های جدید 800 متر در داخل خاک گرجستان هستند.

وزارت امور خارجه گرجستان نیز این مرزبندی‌های جدید را یک اقدام تحریک‌آمیز دیگر از جانب مسکو خواند که ثبات و امنیت کشور را مخدوش کرده و ناقض حقوق بین‌الملل ساکنان محلی است.

این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای آورده است، گرجستان یکبار دیگر از فدراسیون روسیه می‌خواهد تا به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بماند و از اقداماتی که ممکن باعث تنش بیشتر شود، امتناع کند.

انتهای پیام

کد N918519