واشنگتن: هیچ توافقی برای ایجاد منطقه امن در سوریه وجود ندارد

سیاسی

وزارت خارجه آمریکا ادعاهای مقامات ترکیه درخصوص موافقت واشنگتن با تشکیل منطقه امن در سوریه را تکذیب و اعلام کرد، هیچ توافقی درباره تشکیل چنین منطقه‌ای صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که اخبار منتشر شده درباره موافقت واشنگتن با ایجاد منطقه امن در شمال سوریه صحت ندارد.

پیشتر شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک به نقل از فریدون سنیرلی اوغلو، معاون وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده بود که دو کشور درخصوص مسائلی از جمله تشکیل منطقه امن در خاک سوریه در چارچوب عملیات علیه داعش توافق کردند.

تونر گفت که هیچ توافقی درباره ایجاد چنین منطقه‌ای نشده است. این در حالی است که ترکیه پیشتر اعلام کرده بود این کشور با آمریکا ایجاد منطقه‌ای به طور 98 کیلومتر و عمق 45 کیلومتر در داخل مرزهای سوریه برای حمایت از نیروهای ارتش آزاد سوریه توافق کرده است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که امکان ندارد با چنین طرحی تعامل کرد.

تونر گفت: ما در صحبت‌های رسمی‌مان کاملا مشخص و شفاف عمل کردیم و می‌گویم که هیچ منطقه و پناهگاه امنی وجود ندارد و ما در این باره صحبتی نکرده‌ایم. ما فقط درباره ادامه تلاش‌ها برای بیرون راندن داعش از نزدیکی مرزهای ترکیه صحبت کردیم که براساس این استراتژی مخالفان میانه‌رویی که ارتش آمریکا آموزش داده، علیه داعش جنگ خواهند کرد و به حملات ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا که از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه صورت می‌گیرد، کمک خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N918396