ترکیه:‌ در شمال سوریه منطقه پرواز ممنوع "لازم" است

سیاسی

نخست وزیر ترکیه گفته است که کشورش برای ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع در شمال سوریه به منظور "حفاظت از غیرنظامیان" فراری از نیروهای داعش و نیروهای ارتش سوریه، بیشتر تلاش خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) احمد داووداوغلو به بی.بی.سی گفت برای ایجاد یک "ناحیه امن" برای آوارگان در مناقشه سوریه با آمریکا کار خواهد کرد.

او اعزام سرباز برای حفاظت از این ناحیه را مردود ندانست.

ترکیه بیش از هر کشور دیگری در منطقه میزبان پناهجویان سوری است که براساس ارقام تازه سازمان ملل شمار آنها به بیش از ۱.۸ میلیون نفر می‌رسد.

داووداوغلو از جامعه بین‌المللی خواست برای حل مناقشه چهار ساله سوریه بیشتر تلاش کند و اتهام کمک رسانی ترکیه به گروه داعش و سایر گروه‌های افراط گرا را رد کرد.

او از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به خاطر ناکامی در رسیدن به "تصمیمی قاطعانه" برای متوقف کردن فجایع در سوریه انتقاد کرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا ترکیه برای جلوگیری از سیل مهاجران به اروپا به اندازه کافی تلاش کرده، گفت این مسئولیت جامعه جهانی است که با پایان دادن به مناقشه سوریه مانع این بحران انسانی شود.

هرچند او اعزام سرباز را مردود ندانست اما گفت کشورش ترجیح می‌دهد که "مخالفان میانه رو" در سوریه را تقویت کند.

منتقدان دولت ترکیه می‌گویند که این کشور از درگیری با داعش برای هدف گرفتن جدایی طلبان کرد، پ ک ک، استفاده می‌کند.

در ماه ژوئیه پس از بمبگذاری انتحاری در شهر عمدتا کردنشین سوروچ ترکیه که به داعش نسبت داده شد و باعث مرگ ۳۲ نفر شد آتش بس میان میان ترکیه و پ‌ک‌ک فروپاشید.

شاخه نظامی پ‌ک‌ک دو افسر پلیس ترکیه را کشت چون مدعی شد که در آن بمبگذاری انتحاری با داعش همکاری داشته‌اند.

ترکیه هم شروع به بمباران اردوگاه های پ‌ک‌ک در شمال عراق کرد. آن حملات همزمان بود با حملات هوایی ترکیه به داعش در سوریه.

تصور می شود که بیش از ۵۰ نفر در ترکیه در خشونتهای مرتبط با پ ک ک از زمان شروع بحران جاری کشته شده اند. شمار کشته‌های حزب کارگران کردستان در حملات هوایی ترکیه معلوم نیست، اما گزارش‌های تایید نشده در رسانه‌های ترکیه به رقمی حدود ۱۹۰ نفر در دو حمله بزرگ در ترکیه و شمال عراق در ماه ژوئیه و زخمی شدن ۳۰۰ عضو پ ک ک اشاره دارد.

پ‌ک‌ک روز سه شنبه مسئولیت بمبگذاری روز دوشنبه در یک پاسگاه پلیس در استانبول را به عهده گرفت و پس از آن ترکیه دور تازه‌ای از حملات هوایی در جنوب شرقی کشور را شروع کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته که کشورش "تا زمانی که حتی یک تروریست هم در داخل مرزهای ما باقی مانده باشد" به نبرد با پ‌ک‌ک ادامه خواهد داد.

داووداوغلو این مساله را که کشورش با کردها در جنگ است رد کرد و در عوض استدلال کرد که فقط علیه یک گروه تروریستی تلافی جویی می‌کند.

بسیاری کشورها از جمله آمریکا و انگلیس پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌دانند.

اما جنگ ترکیه با پ‌ک‌ک، عملیات ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش را پیچیده تر کرده است؛ عملیاتی که آمریکا در آن به شدت بر جنگجویان کرد سوریه - که با شورشیان کرد ترکیه مرتبط هستند - تکیه کرده است.

از سال ۱۹۸۴ بیش از ۴۰ هزار نفر در مناقشه پ‌ک‌ک و دولت ترکیه کشته شده اند. در دهه ۱۹۹۰، این سازمان درخواستش برای ایجاد یک کشور کردی را کنار گذاشت و در عوض خواستار خودمختاری کردها شد. عبدالله اوجالان رهبر محبوس این گروه در مارس ۲۰۱۳ خواستار آتش بس شد.

جمیل بیک، رهبر حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، روز یکشنبه گفت که ترکیه با حمله به اعضای این گروه، قصد دارد مانع دستاوردهای کردها در شمال سوریه شود.

جنگجویان کرد - از جمله اعضای پ‌ک‌ک -در سوریه و عراق پیروزی‌های مهمی علیه داعش به دست آورده‌اند.

ترکیه در کنار عربستان سعودی و قطر متهم بوده است که در مراحل اولیه تشکیل داعش، از عناصر افراطی در میان شورشیان سوری حمایت کرده است.

داووداوغلو این اتهام را رد کرد و گفت ترکیه هرگز از داعش یا سایر گروه‌های افراط گرا حمایت نکرده است.

او گفت:‌ "نه. هرگز هرگز هرگز. این یک ارزیابی غیرمنصفانه و اتهامی کاملا بی پایه علیه ترکیه است. اگر کسی شواهدی از این ادعا دارد، باید آن را عرضه کند."

انتهای پیام

کد N918323