هافینگتون پست گزارش داد:

بالا گرفتن نبرد «جی استریت» با آیپک در مورد توافق هسته ای ایران

سیاسی

یک رسانه آمریکایی با اشاره به حمایت یهودیان این کشور از توافق هسته ای ایران از آغاز کارزار یک لابی یهودی در حمایت از «برجام» و مقابله با اقدامات آیپک در این رابطه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هافینگتون پست در مطلبی به قلم «تریتا پارسی» از حمایت یهودیان آمریکا و همچنین خانواده های ایرانی-آمریکایی ساکن در ایالات متحده از توافق هسته ای ایران گزارش داده است. 

بر اساس این گزارش، «آیپک»، بزرگترین گروه حامی اسرائیل در آمریکا و مخالف سرسخت توافق هسته‌ای با ایران، مقابل رقیبی جدی قرار گرفته که خود را هوادار و حامی اسرائیل در آمریکا می‌داند اما موافق توافق هسته‌ای است. و این رقیب کسی نیست جز «جی استریت». 

جی استریت یک لابی یهودی حاضر در آمریکاست که عمده فعالیت آن در زمینه به نتیجه رسیدن صلح خاورماینه و جلوگیری از افزایش مناقشات میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی است.

گفته شده برآورد می شود جی استریت حدود چهار میلیون دلار خرج تبلیغات به نفع توافق هسته ای کند. اگرچه تخمین زده می شود «آیپک» بین پنج تا هشت برابر این رقم، هزینه تبلیغ علیه این توافق کند، ولی مسئولان «جی استریت» خوش‌بین هستند.

«آلن السنر» که سال‌ها خبرنگار رویترز بوده و هم اکنون معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی «جی استریت» است در این رابطه می گوید: احساس ما این است که همراه با متحدانمان تاثیر مهمی بر رأی‌دهندگان مردد در کنگره داریم. ما استدلال می‌کنیم که اکثر دموکرات‌ها و یهودیان آمریکا از این توافق حمایت می‌کنند. 

در همین رابطه چندی پیش روزنامه جروزالیم پست در مورد اختلافات جی استریت و آیپک نوشته بود: این دو لابی درباره توافق هسته‌ای با ایران دو دیدگاه متفاوت نسبت به یکدیگر دارند. علیرغم آن که لابی آیپک که نزدیک به جمهوریخواهان و دست‌‌راستی‌های اسرائیل است لابی جی استریت که از یهودیان لیبرال و نزدیک به حزب دموکرات امریکا و چپ‌های اسرائیل تشکیل شده خواستار حمایت از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ شده است.