واکنش دمشق به اظهارات الجبیر:

رژیم قرون وسطایی عربستان صلاحیت اظهار نظر در مورد سوریه را ندارد

سیاسی

وزارت امور خارجه سوریه ضمن محکوم کردن مواضع وزیر خارجه عربستان علیه دمشق، این اظهارات را نشان دهنده نقش مخرب رژیم آل سعود در تجاوز علیه سوریه دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، یک مقام مسئول در وزارت خارجه سوریه گفت: رژیم قرون وسطایی آل سعود که هیچگونه مشروعیتی ندارد و دستش به خون ملت سوریه و یمن آلوده است نمی تواند در مورد مشروعیت اظهار نظر کند.

وی تاکید کرد: بر کسی پوشیده نیست که گروهک داعش زاده رژیم وهابی عربستان است که در گردن زدن، قطع کردن دست و شلاق زدن به اسلام دست دارد؛ در حالی که اسلام با تعالیم عالی خود از چنین اقداماتی مبراست.

این مسئول وزارت امور خارجه سوریه افزود: روشی که رژیم عربستان در حمایت از گروه های تروریستی در سوریه و دیگر کشورها در پیش گرفته اند، تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی به شمار می رود و توقف نقش مخرب این رژیم نیازی ضروری است.

گفتنی است عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود، گفت: ما اوضاع سوریه و ضرورت یافتن راهکار سیاسی برای بحران آن و نیز ضرورت وحدت مواضع مخالفان سوری را بررسی کردیم. موضع ما در قبال سوریه عوض نشده و ما بر راهکار مسالمت آمیز مبتنی بر ژنو یک و نداشتن نقشی برای بشار اسد اصرار داریم.

وزیر خارجه سعودی در ادامه مدعی شد بشار اسد بخشی از راه حل در سوریه نیست بلکه بخشی از مشکل این کشور است و عامل پیدایش داعش است. الجبیر همچنین از تلاش روسیه و عربستان برای تقویت همکاری ها به ویژه در زمینه نظامی خبر داد.