جان کری:

اگر توافق هسته ای را رد کنیم، دلار تضعیف می شود

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که اگر آمریکا از توافق هسته ای با ایران خودداری کند، دلار تضعیف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، جان کری گفت اگر آمریکا از توافق هسته ای با ایران خودداری کرده و از متحدانش بخواهد تا با تحریم های این کشور علیه ایران همراهی کنند، دلار به زودی تضعیف خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر ما از توافق روی برگدانیم و به متحدان خود بگوییم شما باید از قوانین و تحریم های ما تبعیت کنید، خیلی سریع دلار آمریکا که بیشترین ارز ذخیره شده در دنیاست، جایگاه خود را از دست خواهد داد.

کری در عین حال ضمن دفاع از برجام گفت: این غیر ممکن است که ایران تحت شرایط توافق جامع هسته ای بتواند یک برنامه مخفی تولید سوخت مورد نیاز بمب هسته ای را دنبال کند بدون آنکه آمریکا از وجود این برنامه با خبر شود.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز ۲۳ تیرماه به توافقی جامع برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران دست یافتند اما جمهوریخواهان و رژیم صهیونیستی این توافق را توافقی بد توصیف می کنند و مخالف آن هستند.

کری مدعی شد که تندروها در ایران همچنان بدنبال تولید بمب اتم بوده و مخالف توافق وین هستند اما حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ایران توافقی را پذیرفته اند که براساس آن هیچ گاه بمب اتمی تولید نکنند.

کری با بیان اینکه جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا به دنبال توافقی بهتر با ایران بود ولی در این راه شکست خورد، گفت: ایران به ملتی در آستانه هسته ای شدن تبدیل شد در حالی که ما همچنان سیاست غنی سازی صفر را دنبال می کردیم؛ ولی رئیس جمهور اوباما برنامه ای را پیش برد که فعالیت های هسته ای ایران را به عقب بازگرداند.