مک کین:

۶۰ رای لازم را برای رد توافق هسته ای در سنا داریم

سیاسی

سناتور جمهوریخواه آمریکایی اظهار داشت که شمار مخالفان توافق هسته ای با ایران در مجلس سنا به ۶۰ نفر رسیده که این تعداد برای رد توافق هسته ای کافی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، جان مک کین که در یک گردهمایی انتخاباتی به نفع لیندسی گراهام یکی از نامزدهای حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ سخن می گفت، ابراز اطمینان کرد مجلس سنا رای لازم را برای رد کردن لایحه توافق هسته ای با ایران در اختیار دارد.

وی گفت: اطمینان دارم که ما به ۶۰ رای لازم برای رد این توافق دست خواهیم یافت. مک کین که ریاست کمیته خدمات نظامی مجلس سنای آمریکا را نیز برعهده دارد، اذعان کرد در صورتی که باراک اوباما رای کنگره را درباره توافق هسته ای با ایران رد کند، جمهوریخواهان دست کم به ۱۳ رای دموکرات ها برای رد وتوی رئیس جمهور نیاز دارند.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز ۲۳ تیرماه در وین اتریش به توافقی تاریخی برای حل و فصل نهایی موضوع هسته ای ایران دست یافتند. کنگره آمریکا طرحی قانونی تصویب کرده که براساس آن نمایندگان مجلس سنا و نمایندگان این کشور باید توافق هسته ای را بررسی کرده و آن را تایید یا رد کنند.

باراک اوباما تهدید کرده است که هرگونه اقدام کنگره این کشور برای رد توافق هسته ای با ایران را وتو خواهد کرد. براساس قانون اساسی آمریکا، اگر رئیس جمهور قانونی را وتو کند، نمایندگان کنگره برای رد وتوی وی باید با دو سوم آرا بار دیگر آن قانون را تصویب کنند.

با این حال تاکنون تنها چاک شومر سناتور یهودی نیویورک اعلام کرده است که مخالف توافق هسته ای با ایران است در حالی که ۱۸ نفر از سناتورهای دموکرات تصریح کرده اند که به این توافق رای مثبت خواهند داد. گفتنی است در مجلس سنای آمریکا که ۱۰۰ سناتور دارد، ۵۴ نفر جمهوریخواه، ۴۴ نفر دموکرات و ۲ نفر مستقل هستند.