ظریف: از گفت‌وگوهای لبنانی - لبنانی حمایت می‌کنیم

لبنان, ایران و لبنان, ظریف

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، عصر سه‌شنبه با "تمام سلام"، نخست وزیر لبنان دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و مسائل منطقه بحث و تبادل‌نظر کردند.


به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به لبنان، "محمدجواد ظریف" در این دیدار با اشاره به ارزیابی مثبت نسبت به توافق جمهوری اسلامی ایران با 1+5، اظهار داشت: ما از صحبت‌های نخست‌وزیر لبنان در قبال نتایج توافق وین، تشکر می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد که نتایج توافق را می‌توان در خدمت ثبات و پیشرفت منطقه قرار داد.

ظریف افزود: ما علیرغم اختلافات چند دهه‌ای، توانستیم با رویکرد گفت‌وگو، یکی از بحران‌های پیچیده جهانی را حل کنیم و توافق وین را بهانه‌ای برای ایجاد مشکل برای دیگران نکرده‌ایم و همه منطقه و کشورهای دوست و همسایه و همه کشورهای اسلامی و عربی از نتایج آن بهره‌مند شده‌اند.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به سفر خود در منطقه بلافاصله پس از توافق وین، اظهار داشت: ما به کویت، قطر و عراق سفر کردیم و با تشریح نتایج و دستاوردهای توافق، نقش سازنده و آثار مثبت گفت‌وگوهای منطقه‌ای را زمینه‌ساز بهره‌مندی همه کشورهای منطقه دانستیم. گفت‌وگو و تساهل که از ویژگی‌های لبنان است، می‌تواند موجبات رفاه و امنیت را برای همگان فراهم سازد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نقش کلیدی مقاومت، گفت‌وگو و همکاری بین همه طیف‌های لبنانی را زمینه‌ساز پیشرفت‌های بیشتر برای مردم لبنان و منطقه دانست و گفت: ما از گفت‌وگوهای لبنانی - لبنانی برای کمک به حل مشکلات سیاسی لبنان حمایت می‌کنیم.

ظریف با اشاره به مناسبات دوجانبه تهران و بیروت، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران اراده لازم را در مرحله فعلی دارد تا زمینه گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی را به طور جدی دنبال کند.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان با تبیین راه‌حل مشکلات سیاسی لبنان، گفت: راه‌حل همه مشکلات می‌تواند با گفت‌وگو بر اساس رفع نگرانی و اهتمام به خواسته‌های تمامی طرف‌های داخلی محقق گردد. ما در جمهوری اسلامی از روند گفت‌وگوهای لبنانی - لبنانی حمایت می‌کنیم و از هیچ کمکی فروگذاری نمی‌کنیم.

به گزارش ایسنا، تمام سلام، نخست‌وزیر لبنان نیز با اشاره به نتایج توافق وین و موفقیت جمهوری اسلامی ایران در این قرارداد بین‌المللی، اظهار داشت: ما از موفقیت جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به این قرارداد بین‌المللی خرسند هستیم. فرصت‌های فراوانی برای صلح و ثبات منطقه در اثر این توافق به دست آمده است و ما نسبت به این روند خوش‌بین هستیم.

نخست‌وزیر لبنان گفت: جایگاه جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه بسیار مهم و بزرگ است و ما در لبنان علیرغم تفاوت در دیدگاه‌ها در برخی از مسائل بین طوائف، همواره در جهت تقویت مناسبات خود با جمهوری اسلامی ایران گام برداشته‌ایم.

تمام سلام با تبیین گفت‌وگوهای مستمر خویش با مقامات جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: در گفت‌وگوهای قبلی خود در حاشیه اجلاس مونیخ با وزیر امور خارجه ایران به نتایج خوبی برای گسترش روابط با ایران رسیدیم و آمادگی داریم در پرتو دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی ایران با 1+5، صفحه جدیدی در مناسبات دو کشور بگشاییم.

نخست‌وزیر لبنان با تاکید بر نقش مهم مقاومت در لبنان، گفت: ما بر تقویت نقش مقاومت در ارتباط با تمامی جوانب معنوی و ساختار اجتماعی و سیاسی لبنان تاکید داریم و خواهان ادامه گفت‌وگوها بین طیف‌ها و گروه‌های لبنانی هستیم و خرسند خواهیم بود که راه‌حل و نگرش جمهوری اسلامی ایران در قبال چشم‌انداز، چگونگی و پیشبرد بر اساس قاعده جدید و نه رویکرد غالب و مغلوب، پدیدار شود؛ همان‌طور که جمهوری اسلامی ایران از طریق گفت‌وگوهای متوازن به نتیجه رسید، قاعده تفاهم و توافق راه‌حل نجات لبنان از بحران است.

انتهای پیام
کد N918113