افخم با اشاره به آغاز دور دوم سفرهای منطقه‌ای ظریف تشریح کرد

جزئیات طرح 4 ماده‌ای ایران برای حل بحران سوریه

مرضیه افخم

سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام خبر آغاز دور دوم سفر محمدجواد ظریف به منطقه خاورمیانه، از شروع این سفر با عزیمت به بیروت خبر داد و گفت که « در این سفر موضوعات مختلف دوجانبه و تحولات منطقه‌ای، بحران تروریسم و مقابله با افراطی‌گری از محورهای مورد بحث خواهد بود» .

به گفته مرضیه افخم همچنین « طرح جدید ایران برای کمک به حل مشکل سوریه و ابعاد و نتایج مذکرات هسته‌ای اخیر ایران و 1 + 5 » در این سفرها مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا ) سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگاراﻥ همچنین درباره دیدگاه ایران برای حل مشکل سوریه افزود: سیاست (ما) در خصوص بحران سوریه از آغاز بر سه اصل منطقی استوار بوده است ؛ احترام به حق مشروع ملت سوریه برای اصلاح و تعیین سرنوشت خود٬ مخالفت با مداخله بیگانگان که بابت سیاست‌های مستقل دولت سوریه و حمایت این کشور از مقاومت لبنان در صدد تسویه حساب با این کشور هستند و مخالفت با استفاده از تروریسم جهت تحقق اهداف سیاسی.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد که طرح چهار ماده‌ای ایران برای کمک به حل بحران سوریه هم در چارچوب اصولی که ذکر شد تهیه و در حال روزآمد شدن است که پس از مشورت و رایزنی با دولت سوریه و سایر بازیگران موثر ارائه خواهد شد.

افخم تصریح کرد :جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران بر این باور بوده که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و می‌بایست بر اساس راه حل سیاسی و دیپلماتیک مبتنی بر گفت‌وگو و توافق خاتمه یابد.

انتهای پیام
کد N918078