با هدف بررسی مکانیزم راستی‌آزمایی برجام ،

شورای حکام سوم شهریور نشست ویژه برگزار می‌کند

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

یک مقام ایرانی اعلام کرد که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوم شهریور نشست ویژه برای بررسی چگونگی راستی‌آزمایی برجام و تصمیم‌گیری درباره آن را برگزار می‌کند.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نشست فصلی شورای حکام 16 شهریور (7 سپتامبر) آغاز به کار می‌کند و گزارش مدیرکل آژانس درباره ایران دو هفته قبل از آن منتشر می‌شود و در اختیار 35 عضو شورای حکام برای بررسی قرار می‌گیرد.

اما آنچه گزارش این دور یوکیا آمانو را از گزارش‌های قبلی وی متمایز می‌سازد تصویب قطعنامه 2231 است که به واسطه آن برجام مورد تایید قرار گرفت.

ایران و 1+5 به همراه نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای در تاریخ 23 تیرماه 1394 توانستند بعد از 23 ماه به مذاکرات پایان داده بر به برنامه‌ جامع اقدام مشترک (برجام) یا "توافق وین" دست یابند. کمتر از یک هفته بعد در 29 ماه (20 جولای) جلسه شورای امنیت برای تایید برجام و لغو تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران تحت‌الشعاع موضوع هسته‌ای به اتفاق آرا تمامی اعضای شورای امنیت تصویب شد. از این رو پس از حدود 10 سال این انتظار وجود دارد که گزارش فصلی شورای حکام نه بر اساس و شمارش قطعنامه‌های شورای امنیت که بر اساس قطعنامه 2231 مورد اشاره قرار گیرد.

در عین حال این احتمال وجود دارد که آژانس به هر دو گروه از قطعنامه‌ها اشاره کند و در گزارش خود می‌تواند به قطعنامه‌های 1696 (2006)،1737 (2006)،1747 (2007)، 1803 (2008)، 1835 (2008) و 1929 (2010) اشاره کند و بگوید که این قطعنامه‌ها به قطعنامه 2231 تبدیل شد. هر چند به نظر می‌آید در صورتی که آژانس این رویکرد را در گزارش بعدی به کار بندد صرفا در یک گزارش است و از گزارش‌های بعدی که احتمالا برجام به تصویب نهایی رسیده روند شکل دیگری می‌یابد.

با این حال گزارش‌های فصلی آژانس تا قبل از اجرای توافق وین هم‌زمان به شورای حکام و شورای امنیت ارایه خواهد شد و پس از آن هم این روند ادامه می‌یابد.

به نظر می‌آید در صورت اجرایی شدن برجام گزارش‌های آژانس احتمالا فصلی و صرفا منحصر به راستی‌آزمایی برجام خواهد بود.

هم‌چنین در گزارش بعدی آژانس بخش مربوط به اجرای "نقشه راه‌" برای حل مسایل گذشته و حال که هم‌زمان با برجام میان ایران و آژانس توافق شد مورد اشاره قرار می‌گیرد.

بر اساس این توافق ایران باید توضیحات خود درباره تمامی سوالات و ابهامات آژانس درباره مسایل گذشته که اخیرا به ایران ارایه شده است را تا (24 مرداد) 15 اگوست ارایه کند.

یک مقام ایرانی در رابطه با تصمیم‌گیری آژانس برای راستی‌آزمایی اقدامات هسته‌ای ایران در چارچوب برجام به ایسنا گفت که "در سوم شهریور نشست ویژه‌ای در شورای حکام تشکل می‌شود که دو هفته قبل از نشست فصلی شورای حکام است و در آن موضوع چگونگی راستی‌آزمایی و مباحثی از جمله هزینه‌های مالی و پرسنل مورد نظر برای آن در دستور کار است."

انتهای پیام

کد N917858

خواندنی از سراسر وب