یک گروه تندرو مسوول حمله به کنسولگری آمریکا در استانبول/کنسولگری تعطیل شد

ترکیه

یک گروه تندرو و چپ‌گرای ترکیه، مسوولیت حمله به کنسولگری آمریکا در استانبول را برعهده گرفت. همچنین دو حمله دیگر این کشور به گروه‌های کرد ترکیه نسبت داده شده است.

یک گروه تندرو و چپ‌گرای ترکیه، مسوولیت حمله به کنسولگری آمریکا در استانبول را برعهده گرفت. همچنین دو حمله دیگر این کشور به گروه‌های کرد ترکیه نسبت داده شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت سومریه نیوز عراق، جبهه آزادی‌بخش مردم انقلابی چپ‌گرا که از گروه‌های تندروی است در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از اعضایش حمله به کنسولگری آمریکا در شهر استانبول را انجام داده است.

این گروه تندرو و چپ‌گرای ترکیه در ادامه بیانیه خود تاکید کرد: آمریکا دشمن مردم کشورهای خاورمیانه است.

یک مقام ترکیه که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: جبهه مذکور مسوول حمله به کنسولگری آمریکا است.

وی کردهای مخالف را متهم کرد به مرکز پلیس حمله کرده‌اند.

شبکه‌های تلویزیونی ترکیه اعلام کردند که دو زن صبح روز دوشنبه به سوی این کنسولگری که تحت حراست شدید بود، آتش گشودند.

طبق گزارش دفتر استانداری استانبول، پلیس ترکیه با تیراندازی به سمت آنها یکی از آن دو را که زخمی شده بود بازداشت کرد و نام او خدیجه عاشق 42 ساله فعال این حزب است.

این حزب در سایت خود هویت عاشق را اعلام و تهدید کرد، تا کنار رفتن امپریالیسم و مزدوران آن از ترکیه و آزادی تمامی خاک این کشور از پایگاه‌های آمریکا به مبارزه خود ادامه خواهد داد.

گفتنی است آمریکا و ترکیه این حزب را یک سازمان تروریستی می‌دانند.

حزب مذکور پیش از این نیز مسوولیت حملات مشابهی را بر عهده گرفته بود که از آن جمله انفجار انتحاری در نزدیکی سفارت آمریکا در آنکارا است که در سال 2013 انجام شد و در آن یک نیروی امنیتی ترکیه کشته شد.

مسوولان امنیتی ترکیه اظهار داشتند: خدیجه پس از اینکه در درگیری با این نیروها زخمی شد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

این مقامات امنیتی افزودند: حزب آزادیبخش مردمی خدیجه را برای اجرای عملیات انتحاری استخدام کرده و در مخفیگاه‌های این حزب در آنکارا و استانبول وی را آموزش داد.

شبکه خبری اسکای نیوز در خبری فوری اعلام کرده است که کنسولگری آمریکا پس از حمله صبح روز گذشته، فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآورد.

انتهای پیام

کد N917740