اینجا عربستان؛اصلاحات در بند آل سعود

سیاسی

سازمان دیده بان حقوق بشر ضمن انتقاد از وضع آزادی بیان و حقوق بشر در عربستان سعودی از ملک سلمان خواست که به این وضع پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه السومریه، سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: سعودی ها، زهیر کتبی نویسنده و فعال رسانه ای عربستانی را به جرم درخواست اصلاحات سیاسی در این کشور بازداشت کرده اند.

در بیانیه این سازمان آمده است: زهیر کتبی 62 ساله و مقیم مکه است که در جولای گذشته به دنبال یک گفتگوی تلویزیونی که در آن به بحث اصلاحات سیاسی در عربستان پرداخت، بازداشت شد.

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: زهیر کتبی بازجویی شده اما اتهاماتی تاکنون به وی زده نشده است.مقامات یا باید اتهام وی را مشخص کنند یا وی را سریعا آزاد کنند.

در بیانیه دیده بان حقوق بشر آمده است: خانواده کتبی اعلام کرده اند که وی به دنبال حضور در برنامه تلویزیونی که در22 ژوئن در شبکه روتانا پخش شد، بازداشت شده است.زهیر کتبی در این گفتگو از اصلاحات ضروری در عربستان و برقراری نظام پادشاهی مشروطه و علیه سرکوب های دینی و سیاسی حرف زد.

از سوی دیگر جو استورک معاون مدیر اجرایی بخش خاورمیانه ای و شمال آفریقای سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: زمان آن فرا رسیده است که ملک سلمان سرکوب های فزاینده را متوقف و همه فعالان را آزاد کند.