توافق جدید یونان و وام‌دهندگان بین‌المللی

سیاسی

یونان و وام دهندگان بین المللی امروز (سه شنبه) درباره یک بسته کمک مالی جدید چند میلیارد یورویی به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ وزارت اقتصاد و دارایی یونان در بیانیه ای اعلام کرد این توافق برای جلوگیری از ورشکستگی این کشور و باقی ماندن یونان در ناحیه یورو به دست آمده است.

یکی از مقام های وزارت اقتصاد و دارایی یونان پس از مذاکرات میان آتن و وام دهندگان بین المللی گفت: این توافق حاصل شده است. برخی از جزئیات در حال حاضر در دست بررسی است.

این توافق پس از آن به دست آمد که مقام‌های دولت یونان پیش‌نویسی از سومین توافق وام این کشور را براساس مذاکرات با وام دهندگان صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه اروپا تنظیم کرده و آن را به بحث گذاشتند.

آتن به شدت تلاش کرد تا بتواند تا امروز به توافق وام به ارزش 86 میلیارد یورویی دست یابد و به موجب آن بتواند تا 20 اوت سال جاری میلادی اولین بخش از وام را دریافت کند. آتن باید در آن تاریخ بخشی از بدهی خود به بانک مرکزی اروپا را پرداخت کند.

مقام‌هایی از اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول روز شنبه با وزرای اقتصاد و دارایی یونان دیدار کردند. این دیدار یک روز پس از آن انجام شد که مقام‌های دارایی اتحادیه اروپا یک تله کنفرانس برگزار کرده و در آن درباره پیشرفت مذاکرات سخن گفتند. مذاکرات روز شنبه همچنین بر "اقدامات اولیه"‌ای که یونان باید برای دریافت وام انجام دهد، متمرکز بود و به گفته یک مقام ارشد دولتی، طرفین در این رابطه به توافق رسیدند. یک مقام دولت آتن گفت: توافق باید تا پیش از 18 اوت به سرانجام برسد.

یونان ماه گذشته به سختی توانست تا از بحران خروج از یورو رهایی یاید و نهایتا دولت چپ‌گرای الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در ازای اجرای برخی اصلاحات و ریاضت اقتصادی سنگین‌تر، وام سومی به ارزش 86 میلیارد یورو دریافت می کند.

انتهای پیام

کد N917700