اشرف غنی: پاکستان همچنان پناهگاه تروریستها است

افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان گفت: پاکستان همچنان پناهگاه‌های امن تروریسم و کارخانه‌های تولید بمب را در خود جای داده و از خاک این کشور پیام جنگ فرستاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌،‌ به نقل از شبکه خبری دویچه وله، اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در یک نشست خبری با حضور وزیران و مقامات امنیتی و دفاعی افغان تصریح کرد: گروهی که حملات اخیر کابل و سایر ولایت‌های افغانستان را سازماندهی کرده‌اند، در خاک پاکستان و در شهرهای بزرگ آن دفاتر و مراکز آموزشی دارند.

رئیس جمهوری افغانستان ادامه داد: رویدادهای اخیر در کابل و سایر نقاط افغانستان نشان می‌دهد که لانه‌های آموزش انتحاری و کارخانه‌های ساخت بمب‌هایی که مردم بی‌گناه را به خاک و خون می‌کشاند، مثل گذشته در پاکستان فعال است. من از ملت و دولت پاکستان می‌پرسم که اگر گروهی چنین قتل عامی را که در کابل صورت گرفت، در اسلام‌آباد انجام می‌داد و این گروه در خاک افغانستان پناهگاه داشت، واکنش شما چه ‌بود، آیا ما را دوست خود می‌دیدید یا دشمن؟

اشرف غنی با اشاره به این مساله که این حملات و نا امنی‌های اخیر در کشور انتقادهای تندی به همراه داشته گفت: از قبل پیش‌بینی شده بود که امسال به دلیل خروج نیروهای بین‌المللی سال سختی خواهد بود. ما نمی توانیم بیش از این شاهد کشته شدن مردم خود در جنگی باشیم که دستور آن از بیرون صادر و بر ما تحمیل می‌شود. از دولت پاکستان خواسته ایم آنگونه که تروریسم را برای خود تعریف کرده است در ارتباط با افغانستان نیز با همان گونه با شدت برخورد کند.

رئیس جمهوری افغانستان از نیروهای امنیتی افغان سپاسگزاری کرد و خاطر نشان کرد: این نیروها جای خالی بیش از صدهزار نیروی مجهز بین‌المللی را پر کرده و به حملات مخالفان مسلح دولت پاسخ‌های دندان شکن داده‌اند. مرگ ملا عمر، رهبر سابق طالبان ثابت کرد که جنگ در افغانستان به خاطر دیگران در جریان است.

افغانستان در سال‌های گذشته تاکید داشته که مراکز تروریسم در آنسوی مرزهای این کشور است و جنگ باید در جاهایی که از آنجا خاک افغانستان هدف قرار می‌گیرد، متمرکز شود.

اما اظهارات اشرف غنی در مورد پاکستان صریح‌تر از قبل بود و حتی حامد کرزای، رئیس جمهوری سابق این کشور نیز با چنین صراحتی پاکستان را متهم به دادن پناهگاه به مخالفان خود نکرده بود.

اشرف غنی با انتقاد از عملکرد پاکستان گفت: ما به صلح امید داشتیم اما در قلمرو پاکستان بر خلاف ما جنگ اعلام می‌شود و این در حقیقت از یک ملت و کشور همسایه دشمنی واضح است. افغانستان در همه این مدت منتظر بود که پاکستان اراده و ظرفیت خود را برای آوردن صلح در افغانستان نشان بدهد.

انتهای پیام

کد N917637