سه حمله تروریستی دوشنبه ای خشونت بار را برای ترکیه رقم زد

سیاسی

وقوع سه حمله تروریستی در استانبول و سیلوپی ترکیه به کشته شدن دست کم ۷ نفر از جمله ۵ نیروی پلیس این کشور انجامید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورو نیوز، ترکیه روز دوشنبه شاهد وقوع چندین حمله تروریستی بود. در نخستین مورد، دو مهاجم زن به کنسولگری آمریکا در استانبول تیراندازی کردند. زنی که گفته می شود یکی از مظنونان این حمله است بعد از زخمی شدن توسط پلیس، دستگیر شده است. به گفته مقامات، کسی در این حمله کشته نشده است.

در همین حال یک گروه چپ افراطی با نام «ارتش انقلابی آزادیبخش خلق» که یک نیروی امنیتی ترکیه را در جریان حمله انتحاری به سفارت آمریکا در آنکارا در سال ۲۰۱۳ کشته بود، با انتشار بیانیه ای در وب سایت خود از دست داشتن در حمله روز دوشنبه در استانبول خبر داد. این گروه در بیانه خود نوشته است که جنگ تا بیرون راندن امپریالیسم و متحدانشان از کشور را ادامه خواهد داد.

در همین رابطه یک شاهد عینی در نزدیکی کنسولگری آمریکا در استانبول گفت عامل این حمله به نیروهای پلیس که فریاد می زدند، کوله ات را زمین بگذار پاسخ داد: من تسلیم نمی شوم. من آمده ام انتقام حمله در منطقه سوروچ را بگیرم.

در دومین حمله روز دوشنبه در استانبول، انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی مقر پلیس باعث کشته شدن یک افسر پلیس شد. دو مهاجم نیز که با پلیس درگیر شدند، در جریان این واقعه کشته شدند. انفجار این بمب همچنین به زخمی شدن ۱۰ نفر از جمله سه افسر پلیس منجر شد.

سومین حمله روز دوشنبه در شهر سیلوپی در جنوب ترکیه و در مرز سوریه و عراق رخ داد که طی آن انفجار بمبی کنار جاده ای به کشته شدن چهار افسر پلیس منجر شد. بر این اساس روز دوشنبه یکی از خشونت بار ترین روزها در سالهای اخیر ترکیه به شمار می رود.