موافقت اتحادیه «نیروهای سُنی» با طرح اصلاحات العبادی

سیاسی

اتحادیه «نیروهای سُنی» عراق با صدور بیانیه ای از موافقت خود با طرح اصلاحات نخست وزیر این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النشره، اتحادیه «نیروهای سُنی» عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که با طرح جدید حیدر العبادی نخست وزیر این کشور برای ایجاد اصلاحات در دولت موافق است.

بر اساس این گزارش، در بیانیه این اتحادیه آمده است: طرح العبادی فرصت مناسبی برای مبارزه با فساد و فراهم آوردن زمینه برای شکوفایی اقتصادی در کشور است.

گفتنی است، حیدر العبادی روز گذشته به منظور مبارزه با فساد طرح جدیدی را برای ایجاد اصلاحات در دولت ارائه کرد که قرار است فراد در پارلمان این کشور درباره آن رأی گیری صورت پذیرد. مفاد طرح العبادی به شرح ذیل است:

​-کاهش فراگیر و فوری تعداد محافظان همه مسئولان دولتی از جمله رؤسای قوای مجریه و مقننه و دستگاه قضایی، وزرا، نمایندگان، مدیران کل، استانداران، اعضای شوراهای استان و هم طرازهایشان و تحویل نیروهای مازاد به وزارت‌خانه‌های دفاع و کشور به منظور آموزش و آماده ‌سازی آنها برای انجام مأموریت‌های ملیشان در دفاع از کشور و محافظت از شهروندان.

ـ لغو امتیازات ویژه همه رؤسا، اداره‌‌ها، مؤسسات دولتی و بازنشستگان بر اساس بخشنامه‌هایی که نخست‌وزیر آن را صادر می‌کند و در این زمینه عدالت، تخصص و اصول حرفه‌ای معیار قرار می‌گیرد.

ـ  حذف همه سمت‌های عالی اعم از هیئت‌های مستقل، معاونان وزارتخانه‌ها، مشاوران و مدیران کل که بر اساس سهمیه بندی حزبی و طایفه ای شکل گرفته‌اند. یک کمیته حرفه‌ای از سوی نخست وزیر، نامزدها را بر اساس شایستگی، لیاقت و با توجه به تجارب ملی و بین المللی در این زمینه انتخاب می‌کند و کسانی که شرایط لازم را ندارند کنار گذاشته می‌شوند.

ـ محدود کردن وزارتخانه‌ها و هیئت‌ها به منظور شایسته سالاری در دولت و کاهش هزینه‌ها.

ـ حذف مناصب معاونان رئیس جمهور و نخست وزیر.

ـ پرونده‌های فساد سابق و کنونی تحت نظارت کمیسیون عالی مبارزه با فساد که از افراد متخصص تشکیل شده، باز می‌شود و دارایی‌های آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین دستگاه قضایی خواستار تکیه کردن بر حکم تعدادی از قضات متخصص و معروف به سلامت اخلاقی برای تحقیق در این رابطه و محاکمه افراد فاسد می‌شود.

 - درخواست از شورای وزیران برای موافقت با مصوبات فوق مطرح شده و از مجلس نمایندگان نیز خواسته می‌شود تا آن را به تصویب برساند تا نخست‌وزیر بتواند اصلاحاتی که مرجعیت عالی دینی خواستار آن شده اعمال کند. چرا که شهروندان خواستار مبارزه با فساد و تحقق عدالت اجتماعی شده‌اند.