بیکدلی: بر روابط ایران و ترکیه طرحی از دوستی و اتحاد می‌زنیم

سیاسی

سفیر ایران در ترکیه با اشاره به برخی تلاش‌ها برای ایجاد دوری در رابطه تهران_آنکارا تاکید کرد: با صبر و با نقشه‌ای از دوستی و اتحاد، روابط ایران و ترکیه را تقویت می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا بیکدلی، سفیر کشورمان در آنکارا در مقاله‌ای که در روزنامه ینی شفق ترکیه به چاپ رسید با بیان این که ایران و ترکیه دو کشور مهم منطقه خاورمیانه هستند، گفت: معلوم است که هیچ ایرانی و هیچ ترکی درباره مزایای همکاری، دوستی و هم‌گرایی این دو کشور شک و شبهه‌ای ندارد.

او ادامه داد: همکاری دو کشور در سال‌های اخیر در حوزه اقتصادی پیشرفت‌های خوبی داشته و مناسبات مردم هم تقویت شده است علاوه بر این سران دو کشور در دو سال گذشته سه بار دیدار کرده و بارها گفت‌وگوی تلفنی داشته‌اند و شورای عالی روابط نیز تشکیل شده و سازو کارهای رسمی متعددی برای تقویت روابط دو کشور فعال است.

بیکدلی با اشاره به تشابه فرهنگی بین ایران و ترکیه خاطرنشان کرد: یکی از هنرهای ایران که بین دو کشور مشترک است قالی بافی است. قالی بافی تنها یک هنر نیست بلکه مظهر یک فرهنگ است. باید با صبر و دانش نقشه‌ای با ارزش گره به گره زد تا یک اثر ارزشمند ایجاد شود. سیاست خارجی ما باید از این فرهنگ درس بگیرد و صبورانه برای بافت نقشه‌ای از هم‌گرایی دو کشور تلاش کند.

وی ادامه داد: معلوم است که تار و پود فرش روابط ما مشترکات فرهنگی و تاریخی است. در همین راستا شناخت بیش‌تر دو ملت از یکدیگر ایجاد تار و پود محکم را فراهم می‌کند. همکاری علمی، دانشگاهی، فرهنگی و گردشگری نیز به ما اثبات می‌کند که دو کشور با ریشه‌های مستحکم و منافع و سرنوشت مشترک هستیم.

سفیر کشورمان در ترکیه با اشاره به روابط اقتصادی تهران _ آنکارا گفت: گره‌های اقتصادی در بخش‌های انرژی، حمل و نقل، صنعت و تجارت برای شکل دادن به هم‌گرایی دو کشور بسیار مهم هستند. به خصوص زمانی که در برخی موضوعات منطقه اختلاف نظر وجود دارد نقش همکاری اقتصادی مهم‌تر می‌شود.

بیکدلی گفت: ایران ایران است و ترکیه ترکیه. اما روابط ایران و ترکیه پدیده‌ای تعیین کننده برای هر دو کشور است. هر ایرانی و هر ترکی جدای از نگاه بلند برادری اسلامی و تشکیل امت واحد در رابطه ایران و ترکیه منافعی ملموس برای خود می‌یابد. چاره‌ی مشکلات ما و منطقه ما هم‌گرایی منطقه است. ایران و ترکیه در این اتحادیه و هم‌گرایی نقش محوری دارند.

او در پایان با تاکید براین که با صبر و با نقشه‌ای از دوستی و اتحاد پیوندهای روابط ایران و ترکیه را تقویت می‌کنیم افزود: از این که عده‌ای از این طرح خوش‌شان نمی‌آید و مانع بافته شدن فرش دوستی هستند دلگیر نمی‌شویم. آن‌ها یعنی دشمنان کار خودشان را می‌کنند، مهم این است که ما چه می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N917122