حسینیان: چسب بیاورید، دهان مان را ببندید! / باهنر: دست کم ظاهر آئین نامه مجلس رارعایت کنید

هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی,مجلس نهم,روح الله حسینیان,محمدرضا باهنر

نایب ریس مجلس تاکید کرد: اگر مجلس به این جمع‌بندی برسد که دولت باید برای "برجام" لایحه به مجلس بدهد، یقیناً این کار را خواهد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، روح‌الله حسینیان در نشست علنی امروز مجلس در تذکری با انتقاد از نحوه مدیریت مجلس خاطرنشان کرد: امروز در مجلس 4 نفر از نمایندگان به‌عنوان مخالف و موافق موضوعی درخواست صحبت داشتند ولی قبل از مخالفت و موافقت، تذکراتی را مطرح کردند که هیات رئیسه به آن تذکرات ایراد نگرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: همین که برخی از دوستان ما تذکری را مطرح می‌کنند، مدیریت مجلس حرف آنها را قطع می‌کند. در حالیکه بالاخره ما هم حرف داشته و می‌خواهیم صحبت کنیم. اگر واقعاً به این نتیجه رسیده‌اید که مخالفان دولت و منتقدان ازتوافق صحبت نکنند، یک ماده واحده تصویب کرده و با مقداری چسب دهان منتقدان را ببندید.

وی تاکید کرد: طبق قانون اساسی این حق نمایندگان مجلس است که وزرا را استیضاح کنند، اما چرا هیات رئیسه مجلس این استیضاح‌ها را غربالگری می‌کند؟ همچنین استیضاح وزیری که 70 تا 80 نفر از نمایندگان آن راامضا کرده‌اند، مطرح نمی شود؛ بنابراین این نوع مدیریت مجلس صحیح نمی‌باشد.

حسینیان تصریح کرد: هیات رئیسه مجلس به‌خصوص رئیس باید از حیثیت مجلس دفاع کند. البته رئیس جمهور سابق در موضوعی عنوان کرد که مجلس در رأس امور نیست و همین باعث شد که رئیس جمهور در مجلس حضور پیدا کند، اما در حال حاضر رئیس جمهور، مجلس را به کناری زده و اجازه طرح مذاکرات در مجلس را نمی‌دهد، بنابراین به جای آنکه لایحه‌ای به مجلس بفرستد، این کار را انجام نداده و هیات رئیسه مجلس نیز از آن دفاع می‌کند.

در ادامه محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس در پاسخ به تذکر حسینیان گفت: اینکه نماینده‌ای بخواهد از فرصت مخالف و موافقات خود درخصوص موضوعی تذکری غیرمرتبط مطرح کند، آیین‌نامه‌ای نیست ، بنابراین ما از نمایندگان خواهشمندیم که اینگونه اقدام نکنند. اما تذکر در رابطه با اینکه چرا متفاوت برخورد می‌‌شود را قبول ندارم.

وی افزود:‌ آقای رسایی وقت مخالفت داشت اما از این زمان برای طرح تذکر خود استفاده کرد و مشخص بود که خواهان صحبت در موضوع اصلی نیست.

نایب‌رئیس مجلس تاکید کرد: تردیدی در اینکه مجلس در رأس امور است، وجود ندارد و این موضوع در اصول متعدد قانون اساسی مطرح شده است، اما اینکه برجام باید به صورت لایحه در مجلس مطرح شود و یا همین متنی را که داده‌اند، کافی است، موضوعی است که حقوقدانان و کارشناسان در حال بررسی آن هستند.

وی تاکید کرد: اگر مجلس به این جمع‌بندی برسد که دولت باید برای "برجام" لایحه به مجلس بدهد، یقیناً این کار را خواهد کرد.

23220

کد N917016