زارعان:سازمان انرژی اتمی با دور‌اندیشی به سمت تجاری سازی پیش می رود

انرژي هسته‌يي,قطعنامه 2231

معاون سازمان انرژی اتمی در جمع مدیران و کارکنان سایت غنی‌سازی نطنز(شهید احمدی روشن) گفت: فشارهای سیاسی ، تهدیدات و تحریم­‌های اقتصادی دشمنان نمی­‌تواند در خودباوری ایجاد شده اثرگذار باشد.

معاون سازمان انرژی اتمی در جمع مدیران و کارکنان سایت غنی‌سازی نطنز(شهید احمدی روشن) گفت: فشارهای سیاسی ، تهدیدات و تحریم­‌های اقتصادی دشمنان نمی­‌تواند در خودباوری ایجاد شده اثرگذار باشد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اصغر زارعان در مراسمی با حضور جمعی از معاونین استانداری، فرمانداران، فرماندهان نظامی و انتظامی، دادستان­‌ها و مدیران شهرستان­‌های استان اصفهان در سایت هسته‌ای نطنز با بیان این‌که «توافق هسته­‌ای ایران با گروه 1+5 یک هم‌آورد حقوقی، سیاسی و فنی بوده که توان حقوقی و سیاسی کشور را نشان می­‌دهد»، خاطرنشان کرد: این توافق باعث ارتقاء عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران گردید به طوری‌که شورای امنیت سازمان ملل حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناخت که این امر منجر به برانگیخته شدن خشم دشمنان جمهوری اسلامی ایران بویژه رژیم صهیونیستی شد و این یکی از نشانه‌های اقتدار ما در دنیاست.

وی با اشاره به نتایج و دستاوردهای توافق هسته­‌ای ایران با 1+5 و همچنین تجربیات ذی قیمت کسب شده در خصوص کاربرد صلح‌آمیز فناوری هسته‌ای افزود: این دستاورد قابل توجهی در فضای بین‌المللی است که در دنیای جنگ‌طلبانه و ظلم‌ستیزان حاصل شده است. البته تعدیل‌های محدودی را داریم ولی افق­‌های جدید در صنعت هسته­‌ای کشور شکوفا می­‌شود که تحول اساسی را در پیش داریم.

وی ادامه داد: از نظر تحقیق و توسعه، ما برحسب برجام بر روی نسل­‌های مختلف سانتریفیوژ همچونIR8 به طور همزمان کار می‌کنیم و سازمان با دور‌اندیشی و در نظر گرفتن هزینه – فایده به سمت تجاری سازی به صورت عالمانه پیش می‌رود و با استانداردسازی زمینه را برای همکاری بین‌المللی که در تفاهم‌نامه به آن اشاره شده، فراهم می­‌سازد.

معاون و دبیر کمیته امنیت فناوری هسته­‌ای سازمان انرژی اتمی گفت: در حوزه تولید انرژی پاک نیز براساس چشم‌انداز ترسیم شده و مزایای استفاده از این نوع انرژی در کاهش آلودگی ناشی از سوخت­‌های فسیلی، قرارداد دو نیروگاه به قدرت 2100 مگاوات با روسیه بسته شده و مذاکره در خصوص ساخت دو راکتور 100مگاواتی نیز با کشور دیگری در حال پیگیری است.

وی افزود: در حال حاضر 437 نیروگاه هسته­‌ای در 30 کشور جهان در حال بهره­‌برداری کامل و 68 نیروگاه در حال ساخت در کشورهایی همچون چین، روسیه، کره جنوبی و آمریکا می‌باشد و در منطقه علاوه بر هند و پاکستان، امارات متحده عربی با 4واحد هر کدام 1400 مگاوات و ترکیه نیز با 4واحد هر کدام 1200 مگاوات در حال فعالیت می‌باشند. در سال 93 سهم تولید برق هسته‌ای در کشور ما نیز 1.5 درصد از کل برق کشور بوده است. با باز طراحی راکتور آب سنگین اراک که از پروژه‌های بزرگ و افتخارآمیز کشور خواهد بود، این پروژه به یکی از بهترین راکتورهای تحقیقاتی جهان تبدیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: ایران در چارچوب تدبیر، عقلانیت، عزت، حکمت و مصلحت بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری قدم برداشته و در این راه هوشمندانه و با اقتدار منافع ملی را دنبال و توطئه دشمنان را در ابعاد مختلف خنثی می­‌کند.

انتهای پیام

کد N916952