اولین رآکتور اتمی ژاپن از زمان فاجعه فوکوشیما بارگذاری می‌شود

سیاسی

ژاپن قرار است برای اولین بار از زمان فاجعه هسته‌ای فوکوشیما و تنظیم مقررات اتمی جدید، فردا (سه‌شنبه) یک رآکتور تولید برق را مجددا در جنوب این کشور راه‌اندازی کند تا بتواند وابستگی به واردات انرژی را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در پی فاجعه فوکوشیما که به تدوین سیاست‌های سخت‌تر منجر شد، ژاپن قصد دارد تا اولین رآکتور اتمی خود را طبق قوانین جدید بار دیگر راه‌اندازی کند.

براساس اعلام اپراتور شرکت برق کیونسو، رآکتور شماره یک در تاسیسات هسته‌ای سندای صبح سه‌شنبه کار خود را آغاز می‌کند. این اولین بار است که ژاپن پس از زلزله و سونامی سال 2011 که به فاجعه هسته‌ای در فوکوشیما منجر شد، می‌خواهد به استفاده از انرژی هسته‌ای باز گردد. مقام‌های تنظیم مقررات هسته‌ای، امنیت رآکتور مذکور و یک رآکتور دیگر در تاسیسات سندای را ماه سپتامبر تایید کرده بودند و مقررات سخت‌تری در نظر گرفته شده است.

حادثه فوکوشیما بدترین حادثه از زمان انفجار چرنوبیل در سال 1986 بود. براساس طرح‌ها، قرار است که رآکتور دوم ماه اکتبر کار خود را آغاز کند. رآکتور شماره یک سندای طبق برنامه قرار است روز جمعه بار دیگر برای تولید برق فعالیت کند و ماه آتی به ظرفیت کامل می‌رسد. ژاپن حدودا 50 رآکتور کارآمد دارد که برای تعمیرات و بررسی های امنیتی خاموش هستند. دولت شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن می‌خواهد که برای حفظ امنیت اقتصاد کشور تعداد بیشتری از آنها را روشن کند چرا که اکنون توکیو عمدتا به واردات انرژی وابسته است.

انتهای پیام

کد N916948