انتقاد رئیس جمهور کره جنوبی از تغییر منطقه زمانی کره شمالی

کره جنوبی

رئیس جمهوری کره جنوبی امروز (دوشنبه) ضمن انتقاد از تصمیم "تاسف بار" کره شمالی برای عقب بردن ساعت کشورش و بازگرداندن آن به یک منطقه زمانی جدید، گفت، این اقدام باعث تعمیق اختلافات میان دو کره می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کره شمالی روز جمعه اعلام کرد، زمان استاندارد کشورش را به هشت ساعت و نیم جلوتر از زمان گرینویچ یعنی 30 دقیقه عقب‌تر از کره جنوبی تغییر می‌دهد.

پیونگ یانگ در توضیح دلیل منطقی ناسیونالیست خود برای انجام این اقدام گفت، زمان کشورش را به منطقه زمانی اصلی خود که پیش از اعمال ساعت استاندارد توکیو بر این کشور در جریان حکومت استعماری ژاپن بر شبه جزیره کره از سال 1910 تا 1945 میلادی استفاده می‌شد، بازمی‌گرداند.

این سیستم جدید از 15 اوت (24 مرداد) سال جاری میلادی مصادف با هفتادمین سالروز آزادی شبه جزیره کره از حکومت استعماری ژاپن به اجرا در می‌آید.

پارک گئون های، رئیس جمهوری کره جنوبی در جریان نشستی با معاون‌های ارشد گفت: باعث تاسف است که کره شمالی به صورت یک جانبه بدون رایزنی با ما منطقه زمانی خود را تغییر داد.

وی افزود: این اقدام پیونگ یانگ باعث انتقادهای بین المللی شده و همچنین باعث تعمیق هرچه بیشتر اختلافات میان دو کره می‌شود.

روابط بین دو کره سال‌ها است که به دنبال یکسری آزمایش‌های اتمی و موشک‌های دوربرد توسط کره شمالی و درگیری‌های نظامی گاه و بی‌گاه در سراسر مرز دو کره متزلزل شده است.

پیونگ یانگ در ماه‌های اخیر با استناد به امتناع سئول از توقف مانورهای نظامی سالانه با آمریکا یک سری پیشنهادهای برگزاری مذاکره را رد کرده است.

پارک گئون های گفت: این اقدام کره شمالی برای جدا شدن از زمان استاندارد مشترک با تلاش‌ها برای تقویت همکاری‌های بین دو کره و دستیابی به اتحاد مجدد دو کره است.

انتهای پیام

کد N916947