قانونگذاران استرالیا رئیس مجلس جدید انتخاب کردند

قانونگذاران استرالیا امروز (دوشنبه) پس از رسوایی مالی رئیس پیشین مجلس این کشور، رئیس جدید را انتخاب کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، قانونگذاران استرالیا رئیس جدید مجلس نمایندگان را بعد از استعفای رئیس پیشین از سمت خود انتخاب کردند. هزینه‌های هنگفت رئیس پیشین چهره دولت نخست وزیر این کشور را مخدوش کرده است.

تونی اسمیت، رئیس جدید مجلس استرالیا توانست نزدیک‌ترین رقیب خود آندرو ساوتکات را در رای گیری با کسب 51 رای در برابر 22 رای شکست دهد.

انتخاب وی به صورت رسمی توسط نمایندگان مجلس تایید شد مجلسی که در آن دولت، اکثریت را در دست دارد.

یکی از نشانه‌های اینکه اسمیت در نظر دارد که نقش مستقل تری از "برانوین بیشاپ"، رئیس پیشین مجلس اتخاذ کند، این است وی اعلام کرده است در جلسات حزبی که در آنها درباره سیاست‌های دولت و قانون‌گذاری بحث و تبادل نظر می‌شود، شرکت نمی‌کند.

وی در اظهاراتی در پارلمان اعلام کرد که به اعتقاد وی رئیس مجلس تنها نباید به وظایف خود عمل کند بلکه باید مستقل از تعصبات و طرفداری‌ها باشد.

این خبرگزاری با اشاره به حمایت تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا در گذشته از بیشاپ آورد: اما روز دوشنبه آبوت به نمایندگان اجازه داد که سی‌امین رئیس مجلس استرالیا را انتخاب کنند. در هفته‌های اخیر دولت آبوت به دلیل هزینه‌های بالای سفر انجام شده توسط بیشاپ و برخی نمایندگان دیگر مورد اتهام قرار گرفت.

هفته گذشته وی در مواجهه با انتقادهای تند درباره میزان هزینه‌ها استعفا داد. بیشاپ در این باره عذرخواهی کرده و پول هزینه‌ شده برای یک سفر 80 کیلومتری با هلی کوپتر بالغ بر سه هزار و هفتصد دلار را بازپرداخت کرد اما همچنان انتقادها علیه وی ادامه داشت.

همچنین وزارت مالی استرالیا در حال انجام تحقیقات درباره این است که آیا وی قوانینی را در این باره نقض کرده است یا نه.

انتهای پیام

کد N916762