استاد دانشگاه مرمره استانبول در گفتگو با مهر:

اردوغان به برگزاری انتخابات زودهنگام تمایل دارد

سیاسی

استاد دانشگاه مرمره ترکیه با اشاره به اینکه رفتار حزب عدالت و توسعه برای تشکیل دولت ائتلافی دوگانه است گفت: رئیس جمهوری ترکیه تمایل دارد که کار به انتخابات زودهنگام کشیده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مذاکرات میان احزاب عدالت و توسعه و جمهوری خلق برای تشکیل یک دولت ائتلافی ادامه دارد. در همین راستا دو هیئت یکی به ریاست «هالوک کوچ» سخنگوی حزب جمهوری خلق و دیگری نیز به رهبری «عمر چلیک» وزیر فرهنگ و توریست ترکیه به نمایندگی از حزب عدالت و توسعه تشکیل شد.

دکتر باریش دوستر «Barış Doster» عضو هیئت علمی دانشگاه مرمره در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با دیدارهای احزاب این کشور با یکدیگر در راستای تشکیل یک دولت ائتلافی و همچنین در خصوص احتمال برگزاری انتخابات زود هنگام در این کشور گفت: حزب عدالت و توسعه طی دیدارهای خود برای تشکیل دولت ائتلافی، رفتار دوگانه ای را از خود نشان می دهد.

وی افزود: در یک طرف نخست وزیر احمد داود اغلو قرار دارد که وی خواهان تشکیل یک دولت ائتلافی با حزب جمهوری خلق است. همچنین قدرت­های امپریالیستی جهان چون ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و همچنین برخی از سازمان­های بزرگ بین­ المللی نظیر صندوق بین­ المللی پول و بانک جهانی که تحت کنترل ایالات متحده آمریکا قرار دارند نیز طرفدار تشکیل یک دولت ائتلافی هستند. اما از طرفی دیگر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه  بیشتر تمایل دارد که کار به انتخابات زودهنگام کشیده شود.

وی تصریح کرد: اردوغان علاقه چندانی به ائتلاف با حزب جمهوری خلق ندارد و در صورت اجبار برای تشکیل یک دولت ائتلافی نیز بیشتر به ائتلاف با حزب حرکت ملی آن هم به صورت کوتاه مدت گرایش دارد. حزب جمهوری خلق نیز هر چقدر به تشکیل یک دولت ائتلافی تمایل نشان دهد، این امر با مقاومت طرفداران این حزب دربرابر موضوع مذکور مواجه خواهد شد.

 استاد دانشگاه مرمره در ادامه سخنان خود در خصوص واقعه تروریستی شهر سوروچ و پس از آن نیز حملات به عناصر حزب منحله کارگران کردستان( پ.ک.ک) به پلیس این کشور اذعان داشت: این موضوع به خوبی نشان می­ دهد که ترکیه هم از لحاظ سیاست داخلی و هم از لحاظ سیاست خارجی به صورت نامطلوبی اداره می­ شود.

وی تصریح کرد: پس از آن که سیاست خارجی جمهوری ترکیه در قبال سوریه با شکست مواجه شد، سیاست داخلی این کشور نیز در موضوع فرآیند صلح که باعث قدرت یافتن گروهک پ.ک.ک می­ شد، به نتیجه­ ای نرسید.

باریش دوستر در ادامه سخنان خود گفت: تنها با تکیه بر سلاح نمی­ توان به مبارزه با تروریسم پرداخت.

باریش دوستر عنوان کرد: پ.ک.ک به عنوان ابزاری در دستان امپریالیسم آمریکا است که نه تنها در ترکیه بلکه در عراق، سوریه و ایران نیز در خدمت امپریالیسم است. این گروه که امروز با نام «پ.ک.ک» در ترکیه، با عنوان «پ.ی.د» در سوریه و با نام«پژاک» در ایران شناخته می­ شود، ابزار امپریالیسم در خاورمیانه است. هدف آن تجزیه منطقه و خدمت به تشکل­های امپریالیستی و صهیونیستی است.

استاد دانشگاه مرمره همچنین در ارزیابی خود از حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع گروه تروریستی داعش اظهار کرد: دولت ترکیه مدت زمان زیادی در برابر گروه تروریستی داعش اعتدال نشان داد، حتی در میان مقامات کسانی بودند که نام گروه تروریستی را برای داعش به کار نمی­ بردند. اما در طی زمان هم به دلیل فشارهای بین­ المللی و همچنین به سبب اعتراضات داخل کشور حتی اگر برخلاف میل آنان هم بود، دولت ترکیه مجبور شد که اقداماتی را در مقابله با گروه تروریستی داعش انجام دهد. در رابطه با این امر می­ توان مداخله نیروهای مسلح ترکیه را به جا دانست، اما اینکه این اقدام تا چه حد موفق و مثمرثمر باشد، به زمان نیاز دارد.