آسوشیتدپرس در گزارشی مطرح کرد:

نحوه تاثیر مخالفت چاک شامر با توافق بر نظر دیگر دموکرات‌ها

سیاسی

خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به اعلام مخالفت با توافق هسته‌ای از سوی چاک شامر، سومین سناتور مهم حزب دموکرات کنگره،‌ به بررسی این موضوع که آیا مخالفت این سناتور ارشد بر نظر دیگر سناتورهای دموکرات در مورد توافق هسته‌ای تاثیر خواهد گذاشت یا خیر؟ پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: روز پنج‌شنبه، چاک شامر، سومین سناتور ارشد دموکرات و رهبری بعدی حزب دموکرات در کنگره ضمن اعلام مخالفت خود با توافق هسته‌ای اظهار کرد که ریسک توافق هسته‌ای به دست آمده با ایران ریسک بالایی دارد.

اما هنوز مشخص نیست که چه تعداد از سناتورها و نمایندگان کنگره نظر چاک شامر را قبول کرده و با توافق مخالفت کنند.

زمانی که چاک شامر، سناتور ارشد یهودی مخالفت خود را با توافق اعلام کرد قطعا تلاش‌های اوباما برای ایجاد یک کمپین دموکرات در کنگره برای حمایت از توافق هسته‌ای ایران با یک عقبگرد مواجه شد.

این گزارش در ادامه تاکید می‌کند: اما پس از اعلام مخالفت چاک شامر هنوز هیچ گونه نشانه‌ای مبنی بر این که مخالفت این سناتور ارشد باعث ایجاد یک موج مخالفت با توافق در میان دیگر سناتورهای دموکرات شده باشد، وجود ندارد.

در واقع تنها ساعاتی پس از اعلام مخالفت شامر با توافق، تامی بالدوین و برنی ساندرز، دو سناتور دموکرات کنگره با اعلام حمایت از توافق هسته‌ای، تعداد موافقان توافق را به 15 سناتور رساندند.

ساندرز روز شنبه با اشاره به این که روز جمعه با باراک اوباما دیدار کرده است، در اعلام حمایت خود از توافق گفت: مهم آن نیست که آمریکا بتواند همزمان وارد چند جنگ شود بلکه موضوعی که اهمیت داد آن است که چگونه بتواند اختلافات و مسائل بین‌المللی را از طریق دیپلماتیک و صلح‌آمیز حل کند.

اگرچه روز جمعه پس از اعلام مخالفت شامر، الیوت انگل، سناتور جمهوری‌خواه عضو کمیته روابط خارجی سنا و برد شرمن، سناتور جمهوری‌خواه کالیفرنیا، مخالفت خود را با توافق اعلام کردند.

تنها پنج هفته مانده به رای گیری حساس کنگره برای تصویب یا عدم تصویب توافق هسته‌ای با ایران ، تصمیم شامر در مخالفت با توافق به عنوان ضربه‌ای سخت به دولت اوباما که تلاش می‌کند رای دموکرات‌ها را در حمایت از توافق جلب کند، محسوب می‌شود.

اما دموکرات‌های مجلس نمایندگان و سنا اعلام کرده‌اند که اطمینان دارند که تعدادی کافی از دموکرات‌ها از توافق هسته‌ای دولت اوباما با ایران حمایت خواهند کرد.

جان شاکوفسکی، ‌از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان در این باره تاکید کرد که همه دلایل لازم برای خوش بین بودن به حمایت تعداد کافی از اعضای دموکرات کنگره از وتوی اوباما وجود دارد.

اعضای جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان تعداد رای کافی برای تصویب لایحه رد توافق را در اختیار دارند، این درحالی است که اوباما تاکید کرده است که قطعا چنین لایحه‌ای را وتو می‌کند،‌ پس از آن جمهوری خواهان تلاش خواهند کرد که وتوی اوباما را لغو کنند که برای این اقدام به رای دو سوم از کل اعضای کنگره نیاز خواهند داشت.

تاکنون از تعداد 188 عضو دموکرات مجلس نمایندگان، 21 نفر از توافق حمایت و 9 نفر با آن مخالفت کرده‌اند.

اوباما روز جمعه در مورد مخالفت جمهوری خواهان در مصاحبه با شبکه CNN گفت: میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا و دیگر جمهوری خواهان بدون این که توافق را مطالعه کنند و حتی پیش از آن که توافق به کنگره ارسال شود، متعهد هستند تا از دستیابی به هرگونه توافقی جلوگیری کنند.

اگرچه باید توجه داشت که چاک شامر، سناتور دموکرات ارشد یهودی از سوی لابی‌های اسراییلی کنگره و نیز نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل برای مخالفت با توافق تحت فشار بوده است.

شامر تاکید کرده است که برای جلب نظر دیگر دموکرات‌ها در مخالفت با توافق تلاشی نخواهد کرد و هر یک از سناتورها باید خودشان را در این باره تصمیم بگیرند.

برای حمایت از حق وتوی اوباما در سنا به حمایت 34 سناتور دموکرات نیاز خواهد بود. این در حالی است که هری رید، رهبر اقلیت سنا و دیک دوربین،‌ دومین سناتور ارشد دموکرات از توافق هسته‌ای دولت اوباما و ایران حمایت کرده‌اند. دوربین در واقع علاوه بر حمایت از توافق در مدت اخیر تلاش کرده است که نظر دموکرات‌هایی که هنوز تصمیم نگرفته‌اند را برای حمایت از توافق جلب کند.

به گزارش ایسنا، جمهوری اسلامی ایران همواره با تاکید بر ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود اتهامات آمریکا و غرب مبنی تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای را رد کرده است.

انتهای پیام

کد N916274