/گزارش- ساینس مانیتور/

ائتلاف ضدداعش یک ساله شد، موفقیتی در کار بوده است؟

سیاسی

منتقدان می‌گویند پس از انجام 6000 حمله هوایی علیه داعش در یک سال گذشته، این گروه تروریستی همچنان قدرتمند و ثروتمند است.

منتقدان می‌گویند پس از انجام 6000 حمله هوایی علیه داعش در یک سال گذشته، این گروه تروریستی همچنان قدرتمند و ثروتمند است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه اینترنتی کریستین ساینس مانیتور در گزارشی خبری می‌نویسد: حملات هوایی تحت رهبری آمریکا علیه گروه تروریستی داعش در حالی یک ساله شد که تحلیلگران موفقیت چندانی برای این کمپین قائل نیستند.

شبکه ای بی سی در گزارشی اعلام کرده است در سال گذشته میلادی نزدیک به 6000 حمله هوایی از سوی این ائتلاف علیه داعش صورت گرفته است. به علاوه 3300 پرسنل نظامی آمریکایی به همراه 1200 نیرو از 17 کشور دیگر در حال حاضر در عراق مستقر شده‌اند تا ارتش این کشور را آموزش دهند.

پنتاگون اخیرا گفته است که مبارزه علیه داعش 3.5 میلیارد هزینه داشته که به طور میانگین برابر است با روزانه 9.4 میلیون دلار.

سرهنگ پت ریدر، یکی از سخنگویان مرکز فرماندهی آمریکا با تاکید بر دستاوردهای این ائتلاف می‌گوید: آوریل سال جاری میلادی داعش 25 تا 30 درصد از کنترل مناطق پرجمعیتی را که زمانی کنترل آن‌ها را در سوریه و عراق به دست داشت، از دست داد. در سال گذشته میلادی ما هزاران تروریست داعشی و همچنین چندین تن از رهبران ارشد این سازمان تروریستی را در میدان‌های جنگ نابود کردیم.

اما بر اساس گزارش‌های پایگاه اینترنتی «هیل»، داعش با جذب نیروهای جدید، تلفات خود را جبران کرده است. داعش همچنان مدعی است که 20 تا 30 هزار نیرو در عراق و سوریه دارد؛ ارقامی که شبیه به تعداد نیروهای داعش قبل از آغاز حملات هوایی تحت رهبری آمریکا علیه این گروه تروریستی است.

در همین حال منتقدان نیز بر هزینه‌های گزاف و دستاوردهای ناچیز در مبارزات علیه داعش تاکید می‌کنند.

تروور تیم از روزنامه گاردین این جنگ را به عنوان اقدام غم انگیزی که هیچ هدف و پایان مشخصی ندارد، توصیف می‌کند.

او می‌ نویسد: تاکنون میلیاردها دلار هزینه، هزاران بمب به زمین افکنده و صدها غیر نظامی کشته شده اما داعش نسبت به اوت سال گذشته میلادی که این حملات هوایی آغاز شد، ضعیف تر نشده است.

تروور تیم همچنین در انتقاد از مرگ غیر نظامیان در پی حملات هوایی در این منطقه می‌گوید: در حالی که آمریکا مدعی است این حملات هوایی تنها دو تلفات غیر نظامی داشته اما گزارشات جدید خبرنگاران و محققان در این منطقه حاکی از آن است که تعداد واقعی تلفات غیرنظامیان نزدیک به 500 تن است.

از سوی دیگر برخی منتقدان می‌گویند، آمریکا حملات هوایی بسیار اندکی صورت داده و احتیاط بیش از حد دلیل کم بودن دستاوردها است.

دیوید دپتولا، از افسران بازنشسته نیروی هوایی آمریکا می‌گوید: حملات هوایی که تاکنون صورت گرفته بسیار اندک بوده و داعش با تنها چند حمله هوایی در روز شکست نخواهد خورد.

آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا می‌گویند: اساسا داعش نسبت به یک سال گذشته ضعیف تر نشده است. داعش همچنان یک ارتش افراط گرای ثروتمند است که قدرت خود را به دیگر کشورها از جمله لیبی، صحرای سینا مصر و افغانستان توسعه داده است و هنوز مشخص نیست که چه زمانی اقدامات خصمانه علیه داعش پایان خواهد یافت. ری اودیرنو، رئیس ستاد ارتش آمریکا برآورد می‌کند که این جنگ 10 تا 20 سال طول خواهد کشید.

انتهای پیام

کد N916052