مهدی هاشمی وارد اوین شد

زندان اوين

مهدی هاشمی بعد از ظهر امروز وارد بازداشتگاه اوین شد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی هاشمی که برای اجرای حکم خود مقابل زندان اوین حاضر شده بود پس از خداحافظی با اعضای خانواده‌اش و برخی از همراهانش وارد زندان اوین شد.
فاطمه و محسن هاشمی، عفت مرعشی، علیزاده‌طباطبایی و سید وحید ابوالمعالی وکلای مهدی هاشمی و چند نفر دیگر مهدی هاشمی را همراهی می‌کردند.
مهدی هاشمی در بدو ورود به محوطه مقابل اوین متنی را در جمع خبرنگاران قرائت کرد.
به گزارش ایسنا، مهدی هاشمی پس از حضور در محوطه مقابل بازداشتگاه اوین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره حکم دادگاه چیست؟ مبادرت به قرائت یک متن کرد.
مهدی هاشمی خطاب به خبرنگاران به خصوص تصویربرداران با بیان این‌که «از شما می‌خواهم تمام این «فیلم» را به طور کامل پخش کنید.» در مورد حکمش به این شرح ابراز عقیده کرد:
«بسم الله الرحمن الرحیم
ملت بزرگ و فهیم ایران!
اکنون که بر اساس محاکم قضایی برای تحمل کیفری که آن را عادلانه و قانونی ندانسته بلکه اغراض سیاسی را در آن عامل اصلی می‌دانم مهیا گشته‌ام، به عنوان یک عضو خانواده بزرگ انقلاب اسلامی که همواره در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده و خواهم بود به منظور صیانت و دفاع از حیثیت و شخصیت مبارز و نستوه،‌ خستگی‌ناپذیر یار دیرینه و وفادار حضرت امام خمینی(ره) و همراه و وفادار همیشگی مقام معظم رهبری، پدر بزرگوارم و با توجه به عدم پذیرش خواست اینجانب مبنی بر علنی برگزار شدن دادگاه بار دیگر درخواست اجازه پخش کامل و بدون حاشیه کلیه جلسات محاکمه اینجانب از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را داده‌ام و امیدوارم که این تقاضا مورد پذیرش واقع شود. رجاء واثق دارم که این اقدام از سوءاستفاده افراد افراطی و مغرض در ضربه زدن به یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران پیشگیری خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، سیدمحمود علیزاده طباطبایی پس از خروج از دادسرای اوین در جمع خبرنگاران گفت: ما به دفتر سرپرست دادسرای امنیت رفتیم و مهدی هاشمی را تحویل دادیم تا مراحل پذیرش را بگذراند و وارد زندان شود.
وی گفت: ما تقاضای اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری را ارائه می کنیم؛ زیرا از نظر ما حکم خلاف شرع بین است. ما این را به زودی ثابت می‌کنیم و رییس قوه قضاییه هم خواهد پذیرفت.
علیزاده‌ طباطبایی با بیان اینکه ما دلایل زیادی داریم تا نشان دهیم حکم خلاف شرع بین است افزود: مهدی هاشمی هم پس از ورود به زندان صراحتا اعلام و اصرار کرد که فیلم دادگاه پخش شود. من فکر می کنم اگر رییس قوه قضاییه فقط فیلم دادگاه را ببیند خودش ماده 477 را اعمال می‌کند.
وی در پاسخ به این سئوال که از کجا می‌دانید رییس قوه قضاییه این موضوع را قبول می‌کند گفت: ما مسایلی را در دادگاه دیدیم که در صورت‌جلسات دادگاه است و همه این‌ها دلایل ما است مبنی بر اینکه در رسیدگی خلاف شرع صورت گرفته است.
وکیل‌مدافع مهدی هاشمی در رابطه با پس گرفتن درخواست اعاده دادرسی در پرونده مهدی هاشمی گفت: ما درخواست اعاده دادرسی را به دیوان عالی کشور داده بودیم. متاسفانه یکی از سایت‌ها نوشته بود ما خواسته ایم که پرونده به شعبه خاصی برود در حالی که ما خواستیم به یک شعبه ویژه نرود و آن شعبه‌ای بود که اگر پرونده به آن جا می‌رفت حکم تایید می‌شد.
وی ادامه داد:‌ ما گفتیم از 40 شعبه دیوان، پرونده به هر شعبه‌ای غیر از شعبه مذکور ارجاع شود، اما می‌خواستند پرونده را به شعبه ویژه بفرستند به همین دلیل ما درخواست‌مان را پس گرفتیم؛ کما اینکه در تجدیدنظر هم خواهش کردیم پرونده به دو شعبه خاص نرود. ما از شعبه 54 شکایت داشتیم ولی متاسفانه پرونده به همان شعبه رفت.
به گزارش ایسنا، در ادامه سید وحید ابوالمعالی دیگر وکیل مهدی هاشمی نیز به خبرنگاران گفت: ما در حال حاضر بنایی برای درخواست اعمال ماده 477 و اعلام خلاف شرع بودن آن نداریم زیرا با توجه به رویه‌ای که در حال حاضر وجود دارد امیدی هم به اینکه اتفاق خاصی بیفتد نداریم.
وی ادامه داد:‌ به همین علت ما صبر می‌کنیم. ما حرفمان را منتقل خواهیم کرد و امیدوار هم هستیم که دفاعیات ما علنی پخش شود.
ابوالمعالی گفت: ما انتظار داریم که رییس قوه قضاییه با توجه به اینکه مجتهد هستند و تکلیف قانونی دارند خلاف بین شرع را اعلام کنند.
وکیل مدافع مهدی هاشمی با تاکید بر اینکه هنوز تکلیفی برای اعمال ماده 18 سابق و 477 فعلی نداریم گفت: چیزی که آقای طباطبایی گفتند معنایش این نیست که به زودی تقاضای اعاده دادرسی می کنیم. ما توضیحاتی را برای افکار عمومی خواهیم داد. در عین حال به نظر می‌رسد در خود قوه قضاییه هم با صحبت‌هایی که قضات در بین خودشان دارند، موضوع شفاف‌تر خواهد شد.
وی تاکید کرد که در صورت اعلام مخالفت حکم صادره درباره مهدی با شرع، اجرای حکم بلافاصله متوقف خواهد شد.
ابوالمعالی در رابطه با پس گرفتن درخواست اعاده دادرسی نیز گفت: ما امید داشتیم مانند همه پرونده‌ها عمل شود منتها بعضی از دوستان قضات به ما خبر دادند که قرار است پرونده به شعبه خاصی ارجاع شود. البته این اخباری است که به ما دادند و ما نمی‌دانیم که چقدر صحت دارد، ولی به هر حال ما درخواست‌مان را پس گرفتیم.
کد N916048