صالحی در نشست بررسی برجام:

مردم ایران مطمئن باشند خطوط قرمز رعایت شده است

سیاسی

رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست بررسی برجام اعلام کرد: مردم ایران مطمئن باشند خطوط قرمز رعایت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست بررسی برجام که صبح امروز در موسسه اطلاعات برگزار شد، در پاسخ به دو سوال مجری این نشست مبنی بر اینکه آیا ایران در توافق وین محدودیت صادرات خواهد داشت و نحوه تعامل سازمان انرژی اتمی با آژانس در خصوص گزارش راستی آزمایی چگونه خواهد بود؟ اظهار داشت: بعد از وین صحبت هایی می شود که فعالیت هسته ای ایران متوقف یا کند شده است و بنده بارها با صدای رسا اعلام کرده ام که مردم ایران مطمئن باشند خطوط قرمز رعایت شده است و ما به گونه ای عمل کردیم که ظاهراً محدودیت داریم و عملاً محدودیتی نداریم.

وی افزود: فعالیت های هسته ای کشور ما از دهه چهل شروع شده بود و بیش از ۴۵ سال است که ایران دارای فعالیت های هسته ای است و جزء اولین کشورهای منطقه هستیم که شاهد راکتورهای تحقیقاتی بوده ایم.

صالحی با بیان اینکه پیش بینی شده بود در افق ۲۰ ساله ایران دارای ۲۰ مگاوات برق هسته ای باشد، گفت: بعد از انقلاب و شروع جنگ تحمیلی این موضوع از اولویت خارج شد. از گذشته تاکنون هدف ما تولید برق هسته ای بوده است.

وی با اشاره به نیاز ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای اظهار داشت: این مقدار بسیار بالا است و هم اکنون ما هزار مگاوات برق هسته ای داریم و امیدواریم در ۱۰ سال آینده حدود سه هزار داشته باشیم.

صالحی افزود: بعد از جنگ، نظام تصمیم می گیرد بازگشتی به بحث هسته‌ای داشته باشد و ساخت نیروگاه‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد و هم مجلس شورای اسلامی و هم مقام معظم رهبری به روی برق هسته‌ای ۲۰ هزار مگاواتی تاکید می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه هدف ما از بخش هسته‌ای صلح‌آمیز و برای تولید برق هسته‌ای است، تاکید کرد: بنابراین این هدف صلح‌آمیز را می توانیم به چند دوره تقسیم کنیم؛ دوره اول قبل از انقلاب، دوره دوم بعد از انقلاب و پس از جنگ تحمیلی و دوره سوم بعد از توافق وین.

وی تصریح کرد: بعد از جنگ با این درس که باید خودکفا باشیم، وارد این مساله شدیم و با سرمایه‌گذاری حدود ۶ میلیارد دلار در بوشهر باید سوخت آن را نیز تامین می‌کردیم.

صالحی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت وارد چرخه سوخت شود و نشان دهد که توان تأمین سوخت خود را دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: بعد از توافق وین چشم‌انداز فعالیت هسته‌ای تجاری‌سازی است و قبل از توافق ما تحریم بودیم و به هیچ وجه با ما همکاری نمی‌کردند، اما دستاوردهای مهمی با توافق به وجود آمد.

وی با بیان اینکه آنها می گفتند ایران نسبت به فعالیت‌های غیرصلح‌آمیز باید محدود شود، اظهار کرد: با ظریف موافقم که هدف این مذاکرات تغییر پارادایم سیاسی بود. بارها گفته‌ شد که به دنبال فعالیت‌های غیرصلح‌آمیز نیستیم و ما بیشتر کمک می‌کنیم تا جلوی این راه ها را بگیرند. در این شرایط بود که جمهوری اسلامی ایران به‌ عنوان تنها کشور در حال توسعه توانست حق خود را گرفته و انرژی هسته ای را تثبیت کند.

صالحی با بیان اینکه بعید می دانم که کشور دیگری در بین کشورهای در حال توسعه بتواند به حد ایران برسد، گفت: آنها می گفتند روی فلز غنی شده و پلوتونیم کار نکنیم و واقعیت این است که ما اصلا این فلز را نداریم و در افق ۱۰ الی ۱۲ ساله اصلا پلوتونیم نداریم که تبدیل به فلز کنیم و قصد آن را نیز نداشته‌ایم و این محدودیت محسوب نمی شد.

رئیس نیروگاه انرژی اتمی با اشاره به بخش راستی‌آزمایی نیز تصریح کرد: ما دو قسم راستی‌آزمایی داریم و ما عضو آژانس و NPT هستیم و در فعالیت های صلح‌آمیز هسته ای طبق قراردادها، باید اجازه بازرسی بدهیم. سی و چند سال است که این بازرسی ها انجام می شود و تا زمانی که این نظم جهانی وجود دارد، این راستی‌آزمایی‌ها خواهد بود.

وی افزود: یک نوع بازرسی دیگر این است که ما بعد از وین سانتریفیوژ خود را کم کنیم و طرف مقابل را مطمئن کنیم.

صالحی ادامه داد: در دوره توافق ما برای خرید تجهیزات علی‌الظاهر یکسری محدودیت را پذیرفته‌ایم و اینها لیستی از تجهیزات را درآورده اند که می گویند دو منظوره است و ما پذیرفته ایم اگر تجهیزات خواستیم بخریم، از این لیست محدود نخریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما هم‌اکنون محدود هستیم، اضافه کرد: هم‌اکنون ما از طریق غیررسمی می خریم و از این به بعد نیاز خود را رسمی خواهیم خرید و اگر در آن خرابکاری اتفاق افتاد، در برابر آن کمپانی طرح دعوا خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما نه می‌خواهیم مثل کره شمالی باشیم و نه مثل لیبی و هزینه هایی که ما هم‌اکنون می کنیم، برای حفظ استقلال سیاسی‌مان است.

صالحی عنوان کرد: ما بعد از جنگ از اسپانیا و آمریکا خواستیم که بیایند و روی نیروگاه های ما که قبل از انقلاب ۲.۵ میلیارد دلار برای آن خرج شده بود، کار کنند، اما قبول نکردند و آیا ما باید آن را رها می کردیم؟

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اینکه ما بتوانیم دو کالای استراتژیک در جهان مثل اورانیوم و آب سنگین را بفروشیم، دستاورد مهمی است و کنگره حق دارد که مخالفت کند. ایران با مقاومت خود نیروگاه بوشهر را ساخت و یک‌هزار مگاوات برق تولید کرد و هم اکنون سوخت نیروگاه را نیز تضمین می‌کند، اما کشور امارات و برخی از کشورهای منطقه که قصد ساخت نیروگاه دارند تنها یک باطری بزرگ را وارد می کنند و البته ما نمی‌خواهیم باطری بزرگ بخریم.

وی اذعان کرد: امروز بچه های شما روی گداختی که ۵۰ سال دیگر مطرح می شود، کار می کنند  و ۱+۵ می داند ما چه قدرتی داریم و به دنبال سلاح نیستیم و آنها می دانند که ما چه داریم، اما برخی در داخل نمی دانند و برای اولین بار یک کشور در حال توسعه توانسته در عرصه دیپلماسی در جایگاه کشورهای توسعه یافته قرار گیرد.

صالحی بیان کرد: این ملت در برابر جهان استکبار ایستاد و حق خود را گرفت و گفت من می خواهم از لحاظ علمی مثل ژاپن باشم، اما از لحاظ سیاسی نه و می خواهم استقلال خود را حفظ کنم

وی در پایان تاکید کرد: ما هزینه‌ای نکردیم و اگر هم کرده ایم، هم‌اکنون روی سکوی پرتاب قرار داریم.

خواندنی از سراسر وب