حیدر عبادی عراقی‌ها را غافلگیر کرد

حیدر عبادی,عراق

تصمیم نخست وزیر عراق درباره مبارزه با فساد صبح امروز سیاستمداران عراقی را حیرت زده کرد.

به گزارش خبرآنلاین، صبح امروز رسانه های عربی در خبری فوری اعلام کردند حیدر عبادی نخست وزیری عراق در طی تصمیمات خود درخصوص مبارزه با مفاسد دستوارات بی سابقه ای را اتخاذ کرده است. قبل از اینکه تصمیمات نخست وزیری عراق اعلام شود نوری مالکی معاون رئیس جمهوری عراق پیشاپیش حمایت خود را از عبادی اعلام کرد.

جزئیات حکم عبادی را شبکه خبری العالم به شرح زیر گزارش داده است:

"حیدر العبادی" در فرمانی همه مناصب نمایندگان رئیس جمهور و نخست وزیر را لغو کرد.

العبادی همچنین دستور داد، همه حقوق‌های فوق العاده و دستمزدهای ویژه در سه قوه و نهادها و مؤسسات دولتی حذف شود.
نخست وزیر عراق دستور داده است که برای ارتقای توانمندی و قابلیت دولت و کاهش هزینه‌ها، همه وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی کوچک سازی شوند.

شبکه سومریه نیوز خاطرنشان کرد که حیدر العبادی دستور داده است که همه مناصب معاونان رئیس جمهور و نخست وزیر فورا حذف شود.
بر اساس دستور العبادی، باید تعداد محافظان همه مسؤولان از جمله رؤسای سه قوه و نمایندگان فورا کاهش یابد.

العبادی تأکید کرده است که مبالغ مازاد از کاهش تعداد محافظان به وزارت خانه‌های دفاع و کشور تحویل داده شود تا آنان بتوانند به وظایف ملی خود برای دفاع از کشور و مردم بپردازند.

در بیانیه دفتر نخست وزیر عراق آمده است، حیدر العبادی این دستورات را طبق ماده 78 قانون اساسی، صادر کرده است.
العبادی از شورای وزیران و مجلس نمایندگان خواست با این موضوع موافقت کنند تا نخست وزیر بتواند درخواستهای مطرح شده از سوی مرجعیت عالی دینی و شهروندان در مبارزه با فساد و تحقق عدالت اجتماعی را عملی کند.
مرجعیت عالی عراق جمعه گذشته از نخست وزیر این کشور خواست در اقدامات خود برای اصلاح امور این کشور جرأت و شجاعت بیشتری داشته باشد و با کسانی که به اموال مردم دست درازی می کنند، با مشت آهنین برخورد کند.


جریان صدر عراق خواستار موافقت با تصمیم العبادی شد

همچنین خبرگزاری تسنیم به نقل از السومریه نیوز گزارش داد: جریان صدر عراق از فراکسیون پارلمانی خود خواست با تصمیم اخیر نخست‌وزیر این کشور موافقت کند.

همچنین سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق نیز از آمادگی پارلمان برای انجام اصلاحات لازم در راستای حمایت از تصمیمات حیدرالعبادی خبر داد.

وی افزود: پارلمان بر روند اصلاحات نظارت و مقصران را مجازات خواهد کرد.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق امروز با هدف اصلاحات در کشور، تمامی مناصب معاونان رئیس جمهور و نخست وزیری این کشور را حذف کرد و خواستار کمیته‌ای ویژه برای مبارزه با فساد شد.

به گزارش خبرآنلاین، مراجع عظام تقلید عراق و همچنین چهره های شاخص احزاب سیاسی این کشور هنوز واکنشی به تصمیم عبادی نشان نداده اند همچنین مجلس این کشور تا کنون سکوت اختیار کرده است.

52310

کد N915738