اجمالی/ظریف در نشست دیپلماسی ایرانی:

حضور ۷۳ درصدی مردم در انتخابات موجب توازن در متن برجام شد

سیاسی

وزیر خارجه با بیان اینکه حضور گسترده مردم در انتخابات مذاکرات را به ثمر رسانداظهار داشت:حضور ۷۳% مردم در انتخابات موجب توازن در متن برجام شد و طرف مقابل فهیمد نمی تواند اراده‌اش را به ایران تحمیل کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف در نشست بررسی توافق هسته‌ای که صبح امروز در روزنامه اطلاعات با حضور صادق خرازی، علی اکبر صالحی، عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی برگزار شده است، توافق هسته‌ای با ۱+۵ را یک فرصت دانست و گفت: این فرصت به یمن حضور مردم در انتخابات بوجود آمد.

وی افزود: حضور ۷۳ درصدی مردم در انتخابات این مذاکره را به ثمر رساند و در توافق هسته‌ای، توازن ایجاد کرد که این صحبت های من شعار نیست.

وزیر امور خارجه با اشاره به هدف شورای امنیت در اعمال تحریم بر علیه دیگر کشورها گفت: هدف از تحریم را هیچ کس فشار اقتصادی بیان نمی کند بلکه هدف آن تغییر سیاست است تا به مردم فشار بیاورند و از حاکمیت جدا کنند و مردم نیز حاکمیت را راضی کنند که به خواسته وضع‌کنندگان تحریم گردن نهند. لذا بیشتر تحریم ها در نهایت به جنگ و یا تغییر رژیم منجر شده است.

ظریف تاکید کرد: به مردم در انتخابات نشان داد که تحریم ها در ایران اثر ندارد و این موجب شد که طرف مقابل از اینکه بتواند اراده اش را بر ایران تحمیل کند، ناامید شد و به مذاکرات روی آورد.

وی با بیان اینکه این توافق نتیجه ۱۲ سال مذاکره بوده است، با اشاره به داده های طرف مقابل در این مذاکره تصریح کرد: داده های طرف مقابل موفقیت نسبی پروژه امنیتی سازی ایران بود که تبلور آن در ۱۶ قطعنامه شورای امنیت بر علیه ایران بود و از طرفی دیگر داده های ما نیز این بود که توان علمی و فنی خود را ذخیره کردیم و مجموعه این عوامل باعث شد که به یک توافق متوازن دست یابیم.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشکر از زحمات شبانه‌روزی معاونانش عراقچی و تخت‌روانچی و همچنین تخصص صالحی گفت: این متن یک متن متوازنی است و اینطور نیست که ما تمام خواسته‌هایمان را به طرف مقابل تحمیل کرده باشیم و بالعکس؛ که این اسمش توافق نیست بلکه سند تسلیم است که حتی طرف مقابل نیز نتوانست چنین کاری بکند.

ظریف با بیان اینکه در داخل این متن حتی از نظر تناظر اقدامات زمانی که صورت می گیرد، توازن وجود دارد، توضیح داد: این قطعنامه مختومه شدنش را در خودش پیش‌بینی کرده است.

وی پایان یافتن قطعنامه شورای امنیت بعد از ۱۰ سال را قطعی دانست و ادامه داد: قطعنامه جدید ممنوعیت ندارد بلکه محدودیت دارد. یعنی در گذشته کشورها موجز نبودند که با ایران معامله و در برنامه هسته ایمان مشارکت کنند، اما در قطعنامه جدید حتی کشورها برای مشارکت در فعالیت هسته‌ای ایران تشویق هم شده اند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به بند ۹ قطعنامه اضافه کرد: در این بند ممنوعیت موشکی ایران تبدیل به محدودیت آن هم در مدت مشخص شده است و ظرف ۱۰ سال پرونده در شورای امنیت مختومه می شود و همین موضوع از دستور کار حذف خواهد شد.

ظریف با اشاره به دیگر ویژگی برجام گفت: از روز پایان مذاکرات برخورد دنیا با ایران در موضوع هسته ای بر اساس متن برجام و قطعنامه تغییر کرد.

وی افزود: در مقدمه قطعنامه آمده است روزی که ما به جمع بندی در مورد برجام رسیدیم، و نه به اجرای کامل، اظهار کرد: یعنی از همان روز اول فعالیت هسته‌ای ایران دیگر تهدید علیه صلح و امنیت جهانی نیست و بعد از اجرای توافق نیزکل پرونده هسته ای از شورای امنیت خارج می شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه یک زمانی شورای حکام وضعیت ایران را یک وضعیت استثنایی، فوری و ضروری اعلام کرده بود، افزود: در سپتامبر ۲۰۰۳ که من سفیر ایران در سازمان ملل بودم، وضعیت ایران به عنوان یک وضعیت فوری و ضروری مطرح شد، اما در قطعنامه اخیر، شورای امنیت تصمیم می‌گیرد از روزی که توافق منعقد شد، یعنی ۱۴ جولای یک تغییر اساسی در برخورد با موضوع هسته‌ای ایران انجام دهد و دیگر فعالیت هسته‌ای ایران را تهدید علیه صلح و امنیت جهانی نداند.

 

ادامه دارد...