با اشاره به حمایت واشنگتن از القاعده؛

مدیر سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا: اوباما با کمک عربستان داعش را ایجاد کرد

آمريكا,داعش

مدیر سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا فاش کرد که واشنگتن عمدا و با حمایت عربستان داعش را به وجود آورد و از تروریست‌ها برای مقابله با نظام سوریه حمایت به عمل می‌آورد.

مدیر سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا فاش کرد که واشنگتن عمدا و با حمایت عربستان داعش را به وجود آورد و از تروریست‌ها برای مقابله با نظام سوریه حمایت به عمل می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژنرال مایکل تی. فلین، مدیر سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در مصاحبه‌ با شبکه خبری الجزیره با بیان این مطلب تاکید کرد که آمریکا تصمیم گرفت تا از تروریست‌هایی همچون داعش و جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه حمایت به عمل آورده و به این گروه‌ها برای مقابله با نظام سوریه کمک کند.

به گفته فلین این تصمیم عمدی و از پیش بررسی شده بود مساله‌ای که یک سند رسمی دستگاه اطلاعات وابسته به وزارت جنگ آن را تایید می‌کند.

وی تاکید کرد که این جنبش‌های تکفیری نتیجه سیاست‌هایی نیستند که از روی جهل و نداشتن مهارت به وجود آمده باشند بلکه نتیجه تصمیماتی هستند که هوشیارانه اتخاذ شده است.

وی همچنین اعلام کرد که آمریکا در سال 2012 به انتقال سلاح و ارسال آن به دست گروه‌های تندرو و القاعده در عراق کمک می‌کرد اما نتوانست مانع ظهور و برجسته شدن این گروه‌ها شود.

براساس اسناد محرمانه وزارت‌های خارجه و جنگ آمریکا در سال 2012 فکر تاسیس داعش برای سرنگونی نظام سوریه و تشکیل دولت "خلافة السفاحین" با حمایت عربستان و نظارت آمریکا به ذهن واشنگتن رسید.

به گفته فلین، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به طور مستقیم از ایمن الظواهری، رهبر القاعده حمایت به عمل می‌آورد هر چند که واشنگتن می‌گوید که اسامه بن لادن، رهبر القاعده را کشته است.

این نخستین باری است که یک مسئول سابق آمریکایی به صراحت بر اسناد فاش شده در خصوص حمایت آمریکا از داعش صحه می‌گذارد.

انتهای پیام

کد N915549