انتقاد اکرمی از افراط و تفریط در استفاده از فضای مجازی

فضای مجازی,دین

یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: در استفاده از فضای مجازی و موبایل افراط و تفریط درست نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که «فرهنگ، ابعاد و معنای بسیار وسیعی دارد» اظهار کرد: فرهنگ در تمام عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، هنری و روابط خانوادگی معنا پیدا می‌کند. با پرورش فرهنگ درست می‌توان نیمی از مشکلات جامعه را حل کرد.

وی ادامه داد: ترویج فرهنگ درست و نحوه استفاده از هر امکاناتی را افراد ابتدا از خانواده و سپس از آموزش و پرورش و پس از آن از نظام آموزش عالی فرا می‌گیرند. متاسفانه در جامعه امروز خانواده‌ها آنقدر که به خوراک و پوشاک فرزندان خود اهمیت می‌دهند به ترویج مسائل فرهنگی و دینی در وجود فرزندان کمتر اهمیت می‌دهند و فرزندان گاهی از هر فضایی که می‌خواهند فرهنگ مورد نیاز را دریافت می‌کنند و همین نداشتن فرهنگ متعالی و دینی در خیلی از جاها می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شود.

این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: به قول بزرگان ما در هر کاری و استفاده از هر امکاناتی دچار افراط و تفریط می‌شویم و به همین دلیل نمی‌توانیم استفاده مفید را از آن امکانات ببریم. استفاده از موبایل و فضای مجازی هم یکی از این امکانات است که برخی دچار تفریط می‌شوند و از داشتن این وسیله پرهیز می‌کنند در حالی که در مواقعی مناسب است و برخی هم دچار افراط شده‌اند حتی در راه رفتن هم به جلوی پای خود توجه نمی‌کنند و دائما وقت خود را با این وسیله پر می‌کنند و هدر می‌دهند.

اکرمی گفت: ما باید فرهنگ استفاده از هر چیزی را فرا بگیریم ولی متاسفانه با این همه امکانات فرهنگی هنوز هم در استفاده از برخی وسایل دچار مشکل هستیم. ما باید در تریبون‌های فرهنگی مثل مساجد و نماز جمعه و فضاهای فرهنگی و سایر مکان‌ها فرهنگ درست استفاده از امکانان را ترویج دهیم تا مردم بدانند که از هر وسیله‌ای باید در جای خودش استفاده کنند و اگر این اصل را رعایت نکنیم در جامعه دچار مشکلات زیادی می‌شویم.

وی در ادامه تاکید کرد: برای ترویج فرهنگ استفاده از امکانات روز ابتدا باید تصمیم بگیریم که می‌خواهیم به فرهنگ برسیم یا نه و اگر خواستار فرهنگ درست در استفاده از هر امکاناتی هستیم باید به یک اراده عمومی در این راستا برسیم و همه خود کنترلی را ابتدا از خودمان شروع کنیم و تمام افراد خود را باید در هر عرصه‌ای مسئول بدانند تا به فرهنگی والا برسیم. همچنین استفاده از سیستم تشویق و تنبیه در فرهنگ سازی می‌تواند تاثیر داشته باشد.

انتهای پیام

کد N915251