تحولات افغانستان؛

دهها کشته و مجروح در انفجار قندوز/ سربازآمریکایی در میان کشته ها

سیاسی

انفجار انتحاری در ولایت «قندوز» واقع در شمال افغانستان که مسئولیت آن را گروهک طالبان بر عهده گرفت، منجر به کشته شدن دست کم ۲۲ نفر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری «د.ب. أ» آلمان به نقل از مقامات محلی اعلام کرد یک فرد انتحاری خودروی حامل مواد آتش زا را منفجر کرد که که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها نفر شد.

همچنین پلیس محلی ولایت کندوز اعلام کرد: فرد انتحاری گروهی از افراد غیر نظامی دولت افغانستان را هدف قرار داد که بیشتر قربانیان نیز این افراد هستند.

بنابراین گزارش، طبق تماس تلفنی میان سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا و محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، یک سرباز آمریکایی نیز در میان کشته شده هاست.

گفتنی است عناصر مسلح روز جمعه گذشته پایگاه های ناتو در کابل را با خودروی بمبگذاری شده هدف قرار دادند که در نتیجه آن ۱۵ نفر کشته شده و حدود ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. بعد از آن نیز یک حمله انتحاری دیگر در آکادمی پلیس افغانستان به وقوع پیوست که در این حمله نیز ۲۷ نفر کشته و ۲۶ نفر دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری آناتولی نیز از کشته شدن دست کم ۳۴ نفر در درگیری نیروهای دولتی افغانستان با شبه نظامیان در ولایت سرپل خبر داد. بر این اساس در این درگیری های که در ادامه عملیات نیروهای دولتی در این ولایت واقع در شمال افغانستان رخ داده، دست کم ۳۰ شبه نظامی و ۴ نیروی دولتی کشته شده اند.

«عبدالجبار حق بین» والی سرپل با اعلام این خبر گفت این افراد طی درگیری ها در چهار روز اخیر در منطقه کوهستانات کشته شده اند. بر این اساس طی این مدت همچنین ۱۸ شبه نظامی و ۸ نیروی دولتی مجروح شده اند.