رویترز:

ترکیه شریک مناسبی برای آمریکا نیست

سیاسی

تحلیلگر آمریکایی در مطلبی در رویترز تصمیم آمریکا در انتخاب ترکیه به عنوان شریک اصلی خود در مبارزه با داعش را اشتباه دانسته و بر حفظ ائتلاف آمریکا با کردها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری رویترز در مقاله ای به قلم «بلز میستزال» تحلیلگر آمریکایی انتخاب ترکیه به عنوان شریک آمریکا در جنگ علیه داعش را اشتباه کاخ سفید خواند.


در این مقاله با اشاره به گذشت مدت زمان طولانی از اعلام پیوستن ترکیه به جنگ علیه داعش آمده است:گمان می رفت بعد از پیوست ترکیه به ائتلاف ضد داعش جنگ با این گروه تندرو شدت پیدا کند. ولی با گذشت چند روز مشخص شد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نه فقط نیروهای داعش را بمباران می کند بلکه بیشتر از داعش ، تنها گروهی که در مهار کردن خطر داعش موفقیت نسبی به دست آورده بود یعنی کردها را بمباران می کند.

نویسنده با اشتباه خواندن تصمیم کاخ سفید در انتخاب ترکیه به عنوان شریک اصلی خود در جنگ علیه داعش می نویسد: رهبر دمدمی مزاج ترکیه به جنگ با داعش بسیار کمتر از احیای حاکمیت خود در داخل ترکیه اهمیت می دهد.

نویسنده با اشاره به همکاری گسترده کردها با آمریکا در ماه های گذشته در جنگ علیه داعش خواستار این شده است که اولویت اول  واشنگتن حفظ ائتلاف با گروه های کرد در جنگ با داعش باشد.

نویسنده همچنین معتقد است که آمریکا نباید به ترکیه اجازه دهد تا هدف راهبردی کاخ سفید یعنی شکست دادن تکفیریهای داعش را از بین ببرد. به همین دلیل از مقامات آمریکایی  می خواهد تا موضعی قدرتمندانه تر در برابر حملات اردوغان به کردها اتخاذ کنند.