دیلی صباح گزارش داد:

پایین‌ترین سطح روابط آمریکا – اسراییل در نتیجه اختلاف بر سر توافق هسته‌ای

مذاكرات ايران و گروه 1 5, نتانياهو, اوباما, توافق جامع هسته‌اي, برجام

روزنامه دیلی صباح در گزارشی نوشت: اختلاف میان آمریکا و اسراییل بر سر توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 روابط میان واشنگتن و تل‌آویو را به پایین‌ترین سطح خود در تاریخ کشانده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه دیلی صباح در ادامه نوشت:‌ روابط میان باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو به دلیل اختلاف دو طرف بر سر توافق هسته‌ای که در 14 ژوییه میان ایران و گروه 1+5 در وین حاصل شد به پایین‌ترین حد خود رسیده است و تحت فشار قرار دارد.

رییس‌جمهور آمریکا در سخنرانی‌اش در دانشگاه امریکن در این باره گفته است: من مخالت نتانیاهو را که قویا هم مخالفت می‌کند به رسمیت می‌شناسم. من تردیدی در صداقت وی ندارم اما اطمینان دارم که وی در حال اشتباه است.

ایران و قدرت‌های جهانی ماه گذشته پس از نزدیک به دو سال رایزنی‌های هسته‌ای سرانجام بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به توافق رسیدند که بر اساس آن ایران در ازای برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را محدود خواهد کرد. دولت اوباما برای یافتن راه‌حل نهایی تلاش زیادی کرد از این رو توافق هسته‌ای برای وی یک دستاورد بزرگ در عرصه سیاست خارجی محسوب می‌شود.

نتانیاهو از همان لحظه اعلام توافق، کمپینی را برای مخالفت با آن به راه انداخت و از جمهوری خواهان کنگره و گروه‌های یهودی در آمریکا خواسته است تا برای رد توافق از سوی قانونگذاران آمریکایی تلاش کند. باراک اوباما در دانشگاه امریکن نتانیاهو را به مقابله با توافق هسته‌ای که حمایت جامعه بین‌الملل را به همراه دارد متهم کرد و گفت:‌ تمام ملت‌های دنیا به‌طور علنی از توافق حمایت کرده‌اند به جز دولت اسراییل.

او در ادامه از نتانیاهو و به‌ویژه جمهوری‌خواهان جنگ‌طلب آمریکایی به شدت انتقاد کرد.

رییس‌جمهور آمریکا در این سخنرانی که از جنگ آمریکا علیه عراق در دوران ریاست جمهوری جورج بوش نیز انتقاد می‌کرد، گفت: بیش از یک دهه بعد ما هم‌چنان با پیامدهای تصمیم حمله به عراق زندگی می‌کنیم. نیروهای ما به وظایف خود عمل کردند اما هزاران تن جان خود را از دست دادند و ده‌ها هزار نفر مجروح شدند. اکنون نیز اغلب کسانی که خواهان جنگ در عراق بودند در حال تکرار عملکرد پیشین خود در قبال توافق هسته‌ای با ایران هستند.

به نوشته دیلی صباح، از طرفی دیگر نتانیاهو هفته گذشته در یک سخنرانی آنلاین با گروه‌های یهودی در آمریکا مدعی شد با این توافق مخالف است چون می‌خواهد جلوی جنگ را بگیرد. چون این توافق منجر به جنگ خواهد شد.

هم‌چنین با توجه به انتخابات سال آینده ریاست جمهوری در آمریکا رقابت میان جمهوری خواهان و دموکرات‌های آمریکا به‌ویژه بر سر روابط با ایران افزایش یافته است. احتمال تشدید بحران کنونی میان آمریکا و اسراییل می‌تواند تقابل میان دو طرف را بالاتر ببرد، این در حالی است که جامعه بین‌الملل اکنون از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حمایت می‌کند.

انتهای پیام
کد N915062