مراسم روز خبرنگار ازسوی سازمان جوانان حزب اسلامی کار برگزار شد

نشست سازمان جوانان حزب اسلامی کار با موضوع احزاب و رسانه به مناسبت روز خبرنگار - 17 مرداد عصر امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا)، محمدجواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در این نشست با طرح این پرسش که «نقش احزاب و رسانه‌ها برای رسیدن به یک حکمرانی خوب چیست؟» اظهار کرد: بر اساس تعریف بانک جهانی حکمرانی خوب دارای ویژگی‌هایی از جمله اتخاذ سیاست‌های پیش‌بینی‌پذیر، آشکار و سریع توسط دولت در عرصه‌های مختلف اجتماعی و نیز دموکراسی شفاف، با شرکت فعال مردم در علوم سیاسی و برابری آن‌ها در برابر قانون است که برای رسیدن به آن‌ها هشت مولفه تعیین شده است.

وی در توضیح هشت مولفه اصلی برای رسیدن به یک حکمرانی خوب گفت:‌ مهمترین مولفه در این میان مشارکت سیاسی مردم است که می‌تواند به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم انجام شود. مشارکت مستقیم با حضور در پای صندوق‌های رای خواهد بود و مشارکت غیرمستقیم از طریق عضویت در احزاب و سازمان‌های مردم‌نهاد تحقق می‌یابد. حاکمیت قانون نیز از دیگر مولفه‌های تحقق حکمرانی خوب است؛ شکل‌گیری یک چارچوب دقیق ، منضبط ، روشن و سریع از قوانین موجود در جامعه همین برابری تک تک افراد در برابر قانون و دفاع از حقوق اقلیت ها از جمله راهکارها برای حاکمیت قانون در یک جامعه است که در کنار خود مستلزم یک نظام قضایی مستقل بر مبنای اصل تفکیک قوا و با تاکید بر استقلال قضات و نفوذناپذیری آن‌ها از صاحبان قدرت در جامعه است که با حمایت بازوهای اجرایی ستادگریز آن‌ها چون پلیس و به طور کلی ضابطین قضایی محقق می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که «شفافیت و جریان آزاد اطلاعات و حق دستیابی به آن مهمترین عامل تعیین کننده در رشد و پیشرفت رسانه‌ها در یک جامعه و همچنین از لوازم تحقق حکمرانی خوب در آن است»، افزود:‌ لازم است که تک تک ارکان یک نظام سیاسی در برابر پرسش های شهروندان و نیز رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراتی پاسخگو باشند و این پاسخگویی نیز در یک چارچوب قانونی و در زمان مشخص انجام گیرد نه این‌که هر نهاد یا تشکلی از هر پاسخگویی به آنان تفره رود و یا توضیح آن را به وقت نامعلومی موکول کند.

این عضو شورای مرکزی خانه احزاب شاخص دیگری از حکمرانی خوب را رسیدن به یک وفاق عمومی دانست و گفت: درست است که در یک جامعه نظرات متفاوت و اندیشه‌های گوناگون وجود دارد؛ اما لازم است نظام سیاسی زمینه‌ای از وفاق را فراهم کند تا این تشدد نظرات در جامعه حرکت را به سوی یک توسعه پایدار کند نکند. نظام سیاسی بایستی با کانالیزه کردن پرسش‌ها و نیز سامان دادن به مجموعه افکار و اندیشه‌های مختلف در جامعه در جهت نیل به اهداف اصلی رشد و تعالی کلی نظام اجتماعی گام بردارد وجلوی هرج و مرج را بگیرد.

وی کارآمدی نظام سیاسی را نیز به عنوان یکی دیگر از مولفه‌های تاثیرگذار در رسیدن به یک حکمرانی خوب توصیف کرد و ادامه داد:‌ چنانچه تمام مولفه‌های قبلی نیز در یک جامعه فراهم شود، اما در نهایت ساختار سیاسی و به طور صریح نظام حاکم بر آن کارآمد نباشد باز هم مشکلات زیادی در راه رسیدن به توسعه پیش خواهد آمد که می‌توان آن‌ها را با مسئولیت‌پذیری تک تک اعضای جامعه در برابر نقش خود و وظایفی که بر عهده دارند تا حدود زیادی به رسیدن به کارآمدی کمک کرد.

وی در پاسخ به یکی از پرسش‌ها درباره انطباق وضعیت فعلی ایران با شاخص‌هایی که بیان کرد، گفت: ما قطعا با این شاخص‌ها فاصله داریم ولازم است هم قوای سه‌گانه و هم نهادهای فراقوه‌ای و از همه مهمتر احزاب ور سانه‌ها تلاش کنند تا به وضعیت آرمانی و مطلوب برسیم. جریان اصلاح‌طلبی نیز مهمترین هدف خود را از آغاز افزایش سطح همین مولفه‌ها برای رسیدن به حکمرانی خوب و توسعه همه‌جانبه پایدار قرار داده بوده و هنوز هم معتقد است می‌توان با همکاری و پذیرش نظرات آرا همه جریان‌های سیاسی دلسوز انقلاب این شاخص‌ها را تقویت کرد تا به یک جایگاه مطلوب در منطقه رسید و تبدیل به کشور اول جنوب غرب آسیا شد.

وی در بخش دیگری از پاسخ به سوالات حاضران اظهار کرد: امیدوارم در آینده با افزایش مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود که از مسائل مورد توجه ویژه اصلاح‌طلبان نیز هست و نیز ایجاد یک همدلی و همنوایی میان دولت و ملت و با تشکیل یک مجلس هماهنگ با برنامه‌های دولت در انتخابات اسفندماه بتوانیم هرچه زودتر در جهت دستیابی به شاخص‌های چشم‌انداز 1404 نزدیک شویم.

حق‌شناس همچنین با سخت خواندن شغل خبرنگاری در تمام دنیا اظهار کرد: ما هر ساله شاهدیم که خبرنگاران زیادی برای تحقق آرمان‌ها و آمال ملت‌های دنیا جان خود را ازدست می‌دهند و یا در زندان‌ها محبوس‌اند. در کشور خودمان نیز متاسفانه محدودیت‌هایی وجود دارد اما اگر دست به تلاش عمومی جهت حل مشکلات مطبوعات متناسب با فضای کشور در شرایط خودمان بزنیم، قطعا وضعیت بهتری پیدا خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که «فضا بعد از انتخابات 92 برای فعالیت خبرنگاران تغییر یافته و بهتر شده است»،‌ ادامه داد: لازم است برای پایدار ساختن یک فضای امن فعالیت مطبوعاتی جامعه روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه نیز وارد عمل شوند و با فعالیت‌های صنفی و دفاع از حقوق مشترک خودشان در کنار یکدیگر قرار گیرند و زمینه برخوردهای قضایی ناموجه و یا ضعیف را کمتر کند. این مناسب نیست که مثلا رسانه‌های اصلاح طلب از توقیف نشریه‌ای مثل 9 دی اظهار خوشحالی کنند و یا یک خبرگزاری اصولگرا از توقیف و تعطیلی یک روزنامه اصلاح‌طلب مسرور باشد. اگر در عرصه مطبوعات بخش خصوصی بیشتر تقویت شود و برای همه نشریات فرصتی برابر در جهت رقابت خبری و چاپ و نشر مطالب وجود داشته باشد و مجریان قانون نیز در مواجهه با نشریات انعطاف بیشتری نشان دهند رسیدن به نقطه مطلوب ناممکن نخواهد بود.

وی هم‌چنین گفت:‌ نظام حزبی در ایران به شدت با شاخص‌های جهانی فاصله دارد. هیچ کشوری در دنیا نیست که آمار 250 حزب پروانه‌دار داشته باشد اما هنوز جایگاه احزاب در نظام سیاسی‌اش مشخص نشده باشد. این مشکلی است که تنها گریبانگیر فضای فعالیت سیاسی در ایران است و نشان دهنده لووس شدن تحزب در یک کشور است. احزاب آن‌قدر در کشور ما ضعیف‌اند که وزارت کشور در دوره گذشته توانست به راحتی خانه احزابی را که بیش از 180 عضو داشت را تعطیل کند و هیچ واکنشی هم از سوی هیچ کسی انجام نشود. اگر قانون انتخابات ما با قانون احزاب‌مان پیوند داشت و اگر جرم سیاسی بعد از گذشت سه دهه از عمر انقلاب تدوین و تعریف شده بود، شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.

حق‌شناس اظهار کرد: باید منظومه‌ای برای برگزاری هر انتخابات در کشور تدوین شود که در آن جایگاه احزاب و فعالیت‌های حزبی کاملا مشخص گردد نه این‌که دولت‌ها بیایند و بروند و افتخارشان این باشد که به هیچ حزبی وابسته نیستند. این ناوابستگی دولت‌ها به احزاب باعث افتخار نیست و در نهایت نیز به وضعیتی خواهد انجامید که در آن هیچ کسی نمی‌تواند از دولت‌ها برای اعمالی که انجام می‌دهند و وظایفی که در انجامش کوتاهی می‌کنند، پرسش کند.

وی در پایان اظهار کرد: اگر سیستم فعالیت سیاسی در ایران برپایه تحزب بود؛ به راحتی می‌شد جلوی خیلی از بی‌قانونی‌ها و کج روی‌ها را گرفت و در نهایت مردم حزب حاکم را با حزب دیگر در انتخابات عوض کنند اما در حال حاضر که فضا این‌گونه نیست. امیدوارم در آینده شاهد رسیدن احزاب به جایگاه حقیقی‌شان باشیم.

انتهای پیام

کد N915061