حاشیه‌های حضور ظریف در مراسم روز خبرنگار؛

از نظریه پردازی قوچانی تا اظهارنظر ظریف درباره جنتی/طنازی هسته‌ای

سیاسی

وزیر خارجه گفت: اگر من این کار (وزارت خارجه) را نداشته باشم، هیچ شغل دیگری ندارم و تنها می‌توانم در دانشگاه تدریس کنم، ولی آقای جنتی هم می‌توانند وزیر ارشاد باشند، هم وزیر کشور و هم در حوزه درس بدهند.

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (۱۷ مرداد ماه) مصادف با روز خبرنگار، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران رسانه‌های مختلف را در تالار وحدت جمع کرد تا علی جنتی به بهانه این روز به حرف‌های صاحبان قلم و اصحاب رسانه گوش دهد.

محمدجواد ظریف مهمترین میهمان مراسم امروز تالار وحدت با عنوان «روزی برای خبرنگار» بود که حضور او در این مراسم با حاشیه‌هایی نیز همراه شد، اما قبل از حضور او، وقایعی گذشت که طرح آن خالی از لطف نیست.

یکی از نکات جالب این مراسم این بود که مجری آن، رضا رفیع طنزپرداز و مجری برنامه تلویزیونی «قندپهلو» بود که شعرهای طنز او و بیان طنزآمیزش یکی از حضار را خوش نیامد و با رفتن به روی سن، انتخاب او را به عنوان اجراکننده این مراسم ناثواب دانست.

مساله دیگری که در این مراسم بسیار جالب بود، پخش نماهنگ‌هایی بود که در چند نوبت توجه حضار را به خود جلب کرد و در بیشتر آنها، فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب و به ویژه محمد قوچانی که رکورددار مدیریت بر نشریات توقیف شده در کشور است، نظرات خود را درباره روز خبرنگار و مشکلات این حرفه خطرناک در ایران بیان کرد.

پخش این نماهنگ‌ها، این سئوال را باقی گذاشت که چرا وزارت ارشاد تریبونی بود برای ارائه نظرات کسانی که سابقه مثبتی در فضای رسانه‌ای کشور ندارند و بارها با عدم رعایت موازین اسلامی و اخلاقی، موجبات رنجش ملت ایران و تعطیلی نشریات خود را فراهم کرده‌اند.

در میان پخش یکی از این نماآهنگ‌ها و نزدیک به ظهر، محمدجواد ظریف به تالار وحدت آمد و با آمدن وی، فضای سالن متفاوت شد و حواشی جالبی را آفرید.

قبل از حضور ظریف در جایگاه سخنرانی، رضا رفیع اشعار طنزی را با موضوع «مذاکرات هسته‌ای» خواند که باعث شادی حاضرین و خندیدن ظریف شد و در یکی از این اشعار که وی را بسیار ستایش کرده بود، به احتمال رئیس‌جمهور شدن ظریف در آینده پرداخت که گویا این مساله، وی را خوش آمد و از ته دل خندید.

در همین اثنا، پیرمردی که یک بنر از بارگاه امام حسین (ع) در دست داشت، با ممارست فراوان، خود را به جایگاه رساند و توافق هسته‌ای را به چند زبان (که روی این بنر نوشته شده بود)، تبریک گفت و وقتی که از روی سن پایین آمد، می‌خواست با ظریف دیدار کند اما با ممانعت محافظین مواجه شد.

با اشاره وزیر امور خارجه کشورمان، این پیرمرد به سمت وی رفت و ظریف نیز بلند شد و با او دست داده و او را به آغوش گرفت.

در حالی که مراسم رو به پایان بود، مجری طنزپرداز با اشاره به خنده جانانه ظریف در یکی از کلیپ‌های پخش شده، از وی دعوت کرد تا برای سخنرانی به روی سن برود و در ابتدا دلیل آن خنده در وین را تشریح کند.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به مجری گفت: آنقدر خندیده‌ام و از نکاتی که گفته می‌شود به وجد می‌آیم که نمی‌توانم به یاد آورم چه دوره‌ای بیشترین خوشحالی را داشتم اما بیش از همه خوشحالی مردم مرا به وجد می‌آورد و امیدوارم در چشمانشان و قلب‌هایشان امید به آینده وجود داشته باشد.

ظریف در حالی پشت میکروفن قرار گرفت که گویی پانسمایی در دهان دارد و با لبخندی گفت عذرخواهی می‌کنم از اینکه در شرایطی به اینجا آمدم که دندان‌هایم مشکل پیدا کرده و کمتر می‌توانم بخندم.

وزیر امور خارجه در ابتدای سخنرانی خود ضمن تبریک روز خبرنگار یادآور شد: روز شهادت شهید صارمی به دست طالبان، هفت دیپلمات وزارت خارجه نیز به همراه وی به شهادت رسیده‌اند و این نشان‌دهنده زرنگی خبرنگاران است که این روز را به نام خود کرده‌اند و این روز مبارکتان باشد.

ظریف، رسانه را یکی از ارکان مهم مردم‌سالاری خواند و با اشاره به وزیر فرهنگ، گفت: فکر می‌کردیم اگر آقای جنتی وزیر ارشاد نباشد، وزیر خارجه خوبی است. ایشان از سفرای بسیار باسابقه هستند. اگر من این کار (وزارت خارجه) را نداشته باشم، هیچ شغل دیگری ندارم و تنها می‌توانم در دانشگاه تدریس کنم، ولی آقای جنتی هم می‌توانند وزیر ارشاد باشند، هم وزیر کشور و هم در حوزه درس بدهند.

نکته جالب دیگری که در سخنرانی ظریف بارها توجه حاضرین را جلب کرد، تکرار جمله «هیچ‌گاه یک ایرانی را تهدید نکنید» بود و هر بار که این جمله را تکرار می‌کرد، حاضرین احساس غرور کرده و گاهی نیز به تشویق وی می‌پرداختند.

ظریف با بیان اینکه در داخل سالن مذاکرات روزهای سختی را داشتیم، یادآور شد: دوستان ما و رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های ایرانی که با ما همراه بودند روزهای سخت‌تری را گذراندند، زیرا ما می‌دانستیم چه خبر است اما آنها نمی‌دانستند و منتظر بودند تا از داخل نشست‌ها فردی به جمع آمده و به راست و دروغ اطلاعاتی در اختیار آنها قرار دهد.  وی از خبرنگاران حاضر در وین که با سختی‌های بیشتری نسبت به تیم مذاکره‌کننده فعالیت می‌کردند، قدردانی کرد.

ظریف در پایان سخنانش طعنه‌ای به منتقدان داخلی توافق هسته‌ای زد و خطاب به آنها، اظهار داشت: چرا تلاش می‌کنید مردم ایران را ضعیف نشان دهید؟ آیا این انقلابی بودن است؟

حضور ظریف بر روی سن با عکس سلفی رضا رفیع (مجری برنامه قندپهلو) با وی پایان یافت.