انتقاد یک مقام پیشین پنتاگون از به‌روزرسانی زرادخانه‌ی هسته‌ای آمریکا

بنابر گفته یک مقام پیشین پنتاگون پروژه‌ی 293 میلیارد دلاری به‌روزرسانی زرادخانه‌ی هسته‌ای واشنگتن به جای این که امنیت ملی آمریکا را افزایش دهد، این کشور را در معرض خطر قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تئودور پستول، مقام پیشین وزارت دفاع آمریکا، در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: به‌روزرسانی زرادخانه‌ی هسته‌ای آمریکا هیچ ارتباطی با تقویت امنیت ملی این کشور ندارد و در واقع امنیت آمریکا را با خطر مواجه می‌کند.

آمریکا قصد دارد در طول 25 سال آینده، به صورت کامل زرادخانه‌ی هسته‌ای استراتژیک و سامانه‌ی پرتابی خود را به‌روزرسانی یا جایگزین کند.

روز پنج‌شنبه سازمان حسابرسی آمریکا اعلام کرد که هزینه‌ی برنامه 25 ساله به‌روزرسانی تجهیزات هسته‌ای آمریکا، 18 میلیارد دلار بیش‌تر از تخمین اولیه خواهد بود.

پستول افزود: از زمان پایان جنگ سرد، سیاست‌های آمریکا در زمینه در اختیار داشتن ذخائر و انبارهای عظیم تسلیحات هسته‌ای، هیچ‌گاه به طور صحیح مورد ارزیابی قرار نگرفته است و به‌روزرسانی زرادخانه‌ی هسته‌ای عظیم آمریکا باعث خواهد شد تا دیگر کشورهای دارنده‌ی تسلیحات هسته‌ای نیز همین مسیر را طی کنند.

این مقام پیشین پنتاگون گفت:‌ مقامات ارشاد دفاعی و نظامی آمریکا باید از خود این سوال را بپرسند که دقیقا چگونه و در چه زمانی می‌توان از تسلیحات هسته‌ای استفاده کرد و آیا در اختیار داشتن تعداد زیادی از تسلیحات هسته‌ای ضروری است؟

او تصریح کرد: در اختیار داشتن تعداد اندکی از تسلیحات هسته‌ای باعث ایجاد بازدارندگی خواهد شد و در اختیار داشتن تعداد زیادی از این تسلیحات هیچ تاثیر مثبتی بر روی امنیت ملی ندارد.

به گزارش ایسنا، آمریکا هم اکنون دارای گسترده‌ی‌ترین زرادخانه‌ی هسته‌ای در جهان است که شامل بیش از 7 هزار کلاهک هسته‌ای می‌شود.

انتهای پیام

کد N914969