تظاهرات هزاران عراقی‌ در اعتراض به فساد اداری و فقدان خدمات

عراق

هزاران عراقی در بغداد در اعتراض به فساد مالی و اداری و نیز کمبود خدمات ضروری از جمله برق تظاهرات کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، نزدیک به 8000 شهروند عراقی روز جمعه در میدان التحریر شهر بغداد تجمع کرده و اعتراض خود را نسبت به فساد مالی و اداری در کشور و نیز قطع برق ابراز داشتند.

همچنین صدها تن در استان‌های نجف، کربلا، بصره، ناصریه، المثنی و الدیوانیه تظاهرات مشابهی را برگزار و در آن به کمبود خدمات ضروری در این کشور اعتراض کردند.

معترضان محاکمه عاملان فساد در دستگاه های دولتی، اجرای تغییرات ریشه‌ای و فراهم شدن خدمات اساسی از جمله برق را خواستار شدند.

به گفته شاهدان عینی در این راهپیمایی‌ها درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان رخ نداد و تنها در استان کربلا نیروهای امنیتی مجبور شدند اشخاصی که قصد یورش به ساختمان استانداری را داشتند پراکنده کنند.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق نیز متعهد شد به دستورات مرجعیت مذهبی این کشور مبنی بر پیگیری و محاکمه مفسدان دولتی پایبند باشد.

نماینده آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان در خطبه‌های نماز جمعه از حیدرالعبادی خواست در راستای مقابله با مفسدان دولتی اقدامات شجاعانه‌تری اتخاذ کند.

علاوه بر این سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که پارلمان قصد دارد وزرای متهم به فساد اداری و مالی را استیضاح کند و جلسه بعدی پارلمان را به بررسی خواسته‌های تظاهرکنندگان اختصاص دهد.

نوری مالکی، معاون رئیس جمهوری عراق و رهبر ائتلاف "دولت قانون" اظهارات نماینده مرجعیت دینی عراق درباره ضرورت مقابله با فساد را ستود و گفت: دولت اکنون فرصت طلایی را برای مقابله با عوامل فساد مالی و سیاسی پیش رو دارد.

وی در ادامه از تمامی مسئولان خواست با صداقت و جدیت در کنار دولت و رئیس جمهور در تحقق اهداف مورد نظر حمایت کنند.

انتهای پیام

کد N914792