اظهارات فرمانده ارشد پ‌.ک‌.ک علیه دولت ترکیه

سیاسی

یک مقام ارشد پ‌.ک.ک در اظهاراتی دولت ترکیه را متهم به کارشکنی در مذاکرات صلح کرد.

یک مقام ارشد پ‌.ک.ک در اظهاراتی دولت ترکیه را متهم به کارشکنی در مذاکرات صلح کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "مراد کاراییلان" از رهبران ارشد گروه پ ک ک که در کوه‌های قندیل در شمال عراق مستقر هستند، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرات (آ.ان.اف) درباره عملیات نظامی ترکیه علیه این گروه، گفت: اکنون آنها می‌خواهند که ما را با راه اندازی جنگ نابود کنند، بگذار این کار را بکنند! آنها فکر می‌کنند که می‌توانند با تکیه بر اطلاعات آژانسهای اطلاعاتی پیشرفته‌شان و تکنولوژی سطوح بالا ما را از بین ببرند. بگذار مهمان ما شوند!

کاراییلان با اشاره به درگیری‌های نیروهای امنیتی ترکیه و گروه پ ک ک در طول 15 روز گذشته، گفت: اقدامات شبه نظامیان ما تدافعی است.

وی ادامه داد: اقدامات شبه نظامیان عمل متقابلی در مقابل حملات آنها بوده و تدافعی است. اما این روند آغاز شده است و حتی ممکن است که عمیق تر شود. تمام روند عملیات تدافعی ما در برابر جنگ تمام عیار (توسط دولت ترکیه) است.

وی اضافه کرد، دولت ترکیه یک جنگ یک طرفه و تمام عیار را علیه آنها از 24 ژوئیه با حملات جنگنده‌ها آغاز کرده است، "آشکار است که طرف ترکی آتش بس سه ساله را شکست."

این مقام ارشد پ ک ک گفت: این اقدام که دولت ترکیه با برجسته سازی کشته شدن دو نیروی پلیس در منطقه جیلان پینار در 22 ژوئیه از آن به عنوان بهانه‌ای برای آغاز حملات هوایی استفاده کند، "بی صداقتی" است.

کاراییلان افزود: همه می‌دانند که بولنت آرینچ (معاون نخست وزیر) زمان شروع حملات جنگنده‌ها گفته است که روزهای سختی در انتظار آنهاست، آنها آن روزها را خواهند داد. به عبارت دیگر آنها پیش از اقدام تصمیم خود را اتخاذ کرده بودند. آیا ممکن است تنها در دو روز جنگی تمام عیار را آغاز کرد؟

یک گروه محلی به نام «فدائیان حلب» مسئولیت حمله به دو نیروی پلیس در انتقام جویی عملیات انتحاری نیروهای داعش و کشته شدن 32 نفر در سوروچ را بر عهده گرفته است.

کاراییلان در این باره خاطرنشان کرد که این حمله از سوی فرماندهی پ.ک.ک دستور داده نشده بود.

وی در ادامه با محکوم کردن رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و حزب حاکم، گفت: اردوغان و دولتش با کشاندن ترکیه به جنگ به دنبال آرای بیشتر است.

وی افزود: رهبر ما تمام تلاش خود را انجام داده که روند صلح را پیش ببرد. توافق "دلمه باغچه" در 28 فوریه منتشر شد و کمیته نظارت آن نیز تعریف شد. اگر کمیته نظارت به ایمرالی (جزیره‌ای که عبدالله اوجالان، رهبر پ ک ک در آن زندانی است) می‌رفت این روند را کامل می‌کرد؛ در این صورت تصمیم لازم پس از گردهم آیی یک کنگره با نظر رهبر پ ک ک اتخاذ می‌شد. اما اردوغان به طور مستقیم در این روند فاصله انداخت.

کاراییلان افزود: این روند به این دلیل کامل نشد که دولت حزب عدالت و توسعه وظایف خود را درباره اصلاحات قانون اساسی انجام نداد و درست نیست بگوییم که پ ک ک به وعده خود مبنی بر خروج از ترکیه عمل نکرد.

هم‌چنین کاراییلان دولت ترکیه و آرینچ را به دروغ پراکنی درباره وضعیت حملات علیه "زرلگه"، روستای جنوبی کردنشین در هفته گذشته متهم کرد که در آن حادثه هشت نفر کشته شدند.

انتهای پیام

کد N914751