مصر خریدار ناوهای "میسترال" فرانسه

مصر

یک منبع آگاه با اشاره به تلاش مصر برای خرید دو ناو هلی‌کوپتربر میسترال از فرانسه اعلام کرد: رییس جمهوری فرانسه در حاشیه مراسم افتتاح کانال سوئز با همتای مصری خود درباره فروش این ناوها گفت‌وگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه الجزیره، یک منبع آگاه اعلام کرد که نزدیک به 10 کشور پس از آنکه به دلیل بحران اوکراین قرارداد خرید پاریس با مسکو فسخ شد، قصد دارند از فرانسه دو ناو هلی‌کوپتربر از نوع میسترال خریداری کنند.

یک منبع دیپلمات فرانسوی گفت: کشورهای دیگری چون عربستان، برزیل، سنگاپور و کانادا می‌توانند از جمله کاندیداهای ترجیحی برای خرید این ناوها باشند چرا که این ناوها برای آب‌های سرد طراحی شده‌اند.

نیروی دریایی فرانسه سه ناو هلی‌کوپتر میسترال دارد که به دو ناو نیازی ندارد و از سوی دیگر نیز مجبور است به دلیل لغو قرارداد نزدیک به 1.2 میلیارد یورو (معادل 1.3 میلیارد دلار) پرداخت کند.

منبع آگاه همچنین اظهار داشت که مصر برای خرید دو رزم ناوچه نوع جوینر مذاکراتی انجام داده است.

در سال گذشته مصر چهار کشتی کوچک نوع جوینر را از شرکت دی سی ان اس خریداری کرده است.

64 درصد سهام این شرکت متعلق به دولت فرانسه و 35 درصد دیگر در اختیار گروه دفاعی تالیس فرانسه است.

منبع مذکور افزود که مصر به دنبال خرید یک ناوچه دومی از نوع فریم است که آن هم از تولیدات شرکت دی سی ان اس است.

مصر در سال جاری میلادی اولین ناوچه فریم را در قالب قراردادی به ارزش 5.2 میلیارد یورو برای خرید 24 جنگنده رافال دریافت کرد.

این منبع اعلام کرد که مصر از ابتدا هم به دو ناوچه فریم نیاز داشت اما محدودیت‌های فعلی بودجه این کشور باعث شده که فعلا به یک عدد اکتفا کند.

ناوچه فریم و سه جنگنده رافال در مراسم افتتاحیه کانال جدید سوئر که فرانسوا اولاند نیز در آن حضور داشت، شرکت کردند.

یک منبع دیپلماتیک گفت که اولاند در حاشیه جشن افتتاح کانال با عبدالفتاح سیسی رییس جمهور مصر درباره خرید دو کشتی میسترال گفت وگو کرده‌اند.

اولاند نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که فرانسه هیچ مشکلی برای فروش کشتی‌های خود ندارد.

انتهای پیام

کد N914717