اجمالی/ابراهیمیان در پاسخ به مهر:

شورای نگهبان باکلیت انتخابات الکترونیک موافق است/منتظر برنامه ایم

سیاسی

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه با کلیت برگزاری انتخابات الکترونیک و شفاف موافقیم، گفت: قرار بود وزارت کشور برنامه و جدول زمانی این طرح را به ما اعلام کند که همچنان منتظریم.

به گزارش خبرنگار مهر، نجات‌الله ابراهیمیان امروز در نشست خبری با رسانه‌ها با اشاره به آخرین وضعیت طرح برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت الکترونیک، اظهار داشت: در رابطه با این طرح هنوز تغییر قابل توجهی در اموری که شورای نگهبان نباید اظهارنظر کند، رخ نداده است.

وی افزود: قرار بود وزارت کشور برنامه زمانی این طرح را به ما اعلام کند که همچنان منتظریم؛ البته بخش‌هایی از کار که جنبه سخت‌افزاری دارد از سوی وزارت کشور در دست بررسی است، اما هیچ‌کدام از آنها مانع نیست که شورای نگهبان در مواعد قانونی نظر خود را درباره صحت و امنیت این فرآیندها اعلام کند.

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه با توجه به تکلیف قانون و مسیر کلی کشور در استفاده از فناوری‌های نوین، این اقدام به هر حال باید صورت بگیرد، تصریح کرد: در رابطه با برخی از طرح‌های این حوزه، اگر با وزارت کشور به این نتیجه رسیدیم که زمینه‌های اجرایی و نظارت فراهم نیست، در دوره‌های بعد اقدام خواهد شد و اگر برای این دوره نیز به نتیجه برسیم، در حدود مشخص قابل اجرا خواهد بود.

ابراهیمیان همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره برخی خبرها مبنی بر آغاز خرید تجهیزات الکترونیک توسط وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیک و موضع شورای نگهبان در این رابطه، تاکید کرد: این‌ها جزو اقدامات اجرایی است و من نیز در جریان جزئیات آن نیستم و از رسانه‌ها شنیده‌ام، اما اینها ارتباطی به یک انتخابات خاص ندارد و هر کدام از این اقدامات را که انجام می‌دهند به همکاران ما اطلاع می‌دهند و ضمن اینکه کار به صورت مرحله به مرحله بررسی می‌شود، باید دید که آنچه در نهایت از مجموع این اقدامات جزئی بیرون می‌آید، آیا تضمینم کننده یک انتخابات امن و نظارتی هست یا خیر.

وی اضافه کرد: همکاران ما در شورای نگهبان این موضوع را به وزارت کشور اعلام کرده‌اند و آنها نیز با تاکید بر همدلی در این رابطه، اعلام کرده‌اند که در هر مرحله از کار و حتی در پایان کار، موضوع را به اطلاع شورای نگهبان می‌رسانند و اگر صندوق جدیدی ساخته شد، آن را در معرض آزمایش قرار می‌دهند و اگر شورا تایید کرد، آن را دنبال کنند و اگر هم نشد که هدر نمی‌رود و برای دوره‌های بعد می‌ماند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سئوال که وزارت کشور آمادگی خود را برای برگزاری انتخابات الکترونیک اعلام کرده است، اظهار داشت: اعلام آمادگی گاهی در مقام ارائه برنامه است، اما اینکه این برنامه‌ها در موقع خودش عملی خواهد شد یا خیر، باید منتظر باشیم که در آینده چه اتفاقی می‌افتد؛ ما با کلیت برگزاری انتخابات الکترونیک و شفاف موافقیم و اگر جدول زمانی برنامه وزارت کشور به ما اعلام شود، به طور مرحله به مرحله اعلام نظر خواهیم کرد.

رسانه‌ها از ساده‌سازی انتخابات الکترونیک خودداری کنند

ابراهیمیان در ادامه با تاکید بر اینکه اساسا مسئله برگزار شدن یا نشدن انتخابات الکترونیک مطرح نیست، گفت: در اینکه این امر یک مسئله مثبت است همه ما اتفاق نظر داریم اما در رابطه با اینکه همه تشریفات اجرا و نظارت در موعد مقرر رعایت شود، باید منتظر بود.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها از ساده‌سازی انتخابات الکترونیک و تقلیل دادن آن به یک اختلاف‌نظر اجرایی و سیاسی خوددداری کنند، تصریح کرد: رسانه‌هایی که گرایش شدید سیاسی دارند به گونه‌ای وانمود می‌کنند که برخی‌ها خیلی مخالف و برخی دیگر خیلی موافق این طرح هستند؛ آیا تاکنون رسانه‌ها به جای این شیوه پرداختن به موضوع، نمونه‌های مشابه در کشورهای خارجی را بررسی کرده‌اند و آیا مسائلی مانند بازشماری آراء در صورت اعتراض که با کاغذ به طور معمول انجام می‌شود، در این روش مشخص شده است؟

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: رسانه‌ها با کمک کارشناسان بررسی کنند که چطور می‌توان یک فرآنید الکترونیک را با یک فرآیند کاغذی قدیمی شبیه‌سازی کرد.

ابراهیمیان در رابطه با نظر شورای نگهبان مبنی بر به‌کارگیری صندوق‌های شیشه‌ای رای، اظهار داشت: ما از شفافیت فرآیند انتخابات و شفافیت به معنای فیزیکی آن که شامل صندوق‌ها نیز می شود حمایت می‌کنیم؛ در جلسه مشترک با وزیر کشور نیز یک اشکال قانونی مطرح شد که اظهارات تلویزیونی دبیر محترم شورا نیز ناظر به همین اشکال بود که رای باید محرمانه باشد و اگر صندوق‌ها به قدری شفاف باشد که رای درون آنها خوانده شود، باید تدابیر دیگری اندیشیده شود.

وی افزود: وزیر کشور قول داد نمونه صندوق‌های شفاف را که درون آن قابل دیدن باشد و در عین حال رای‌ها خوانده نشود، به شورا ارائه کند و گفت که این کار شدنی است.

ادامه دارد...