یک دپیلمات آمریکایی: بمباران اتمی هیروشیما نباید هرگز تکرار شود

یکی از دیپلمات‌های آمریکایی که در هفتادمین سالروز بمباران اتمی آمریکا در هیروشیما شرکت داشت، تاکید کرد، هرگز نباید مجددا از تسلیحات اتمی استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رز گاتموئلر، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور امنیت بین‌المللی و کنترل تسلیحاتی، عالی رتبه‌ترین مقام آمریکایی بود که در مراسم هفتادمین سالروز بمباران اتمی هیروشیما شرکت داشت.

وی گفت: با دیدن اینکه بازماندگان مسن ژاپنی به گفتن داستان‌های خود ادامه می‌دهند تا به درک جهان از پیامدهای تسلیحاتی اتمی کمک کنند، تحت تاثیر قرار گرفتم.

این داستان‌ها باید به نسل‌های آتی منتقل شوند و جهان نیز به تلاش‌های خود برای خلع تسلیحات اتمی ادامه دهد.

گاتموئلر افزود: معتقدم انتقال این پیام‌ها به نسل آتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ما نمی‌خواهیم مجددا شاهد استفاده از تسلیحات اتمی باشیم مردم باید از پیامدهای وحشتناک و هولناک استفاده از تسلیحات اتمی برای بشریت مطلع شوند.

حمله اتمی آمریکا در هیروشیما ششم اوت سال 1945 میلادی رخ داد که در آن 140 هزار تن از جراحت‌ها و تاثیرات فوری رادیواکتیو طی پنج ماه کشته شدند.

حمله اتمی دیگر آمریکا به ناگاساکی سه روز پس از حمله به هیروشیما نیز در ابتدا جان بیش از 70 هزار تن را گرفت.

گاتموئلر همچنین قرار است فردا در مراسم ناگاساکی شرکت کند.

با توجه به اینکه میانگین سن قربانیان بازمانده از این حملات اتمی در سال جاری میلادی از 80 سال فراتر رفته انتقال داستان‌هایشان وظیفه‌ای ضروری است.

انتهای پیام

کد N914596